środa, 14 grudnia 2011

Święta u naturowierców

Już wkrótce Święta, które wielu spędzi w tradycyjny sposób, inni zrobią to w bardziej niekonwencjonalnie i "nowoczesnie", jak na dotychczasowe polskie przyzwyczajenia (np.Christmas Party itp.).
Z upływem lat powiększa się, również liczba ludzi, dla których nadchodzący okres świąteczny jest już tylko wyłącznie czasem odpoczynku, takimi kolejnymi dniami wolnymi w roku kalendarzowym i nic poza tym. Szczególnie chodzi tutaj o tzw. najmłodsze roczniki. Gwiazdka kojarzy im się wyłącznie z zakupami, nerwówką, świętami "made in kato", gdyż oni nie czują już związku katolicyzmem i związanych z nim zwyczjami, nawet z protestantyzmem lub prawosławiem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że dla tej grupy osób bardzej liczy się świętowanie nowego roku, gdyż jest to święto neutralne religijnie i politycznie. Na razie nikt nie próbuje go zawłaszczyć dla siebie.
Oprócz grup wyżej wymienionych są jeszcze naturowiercy, grupa neopogańska oddające cześć naturze we wszystkich jej apektach. Dla nich nadchodząca Gwiazdka to Wielkanoc.
Jakie znaczenie ma dla nich choinka?

Dziadek Mróz w całej okazałości
Nieodłącznym symbolem i elementem świąt Wielkiejnocy jest choinka. Zwyczaj strojenia tego świątecznego drzewka wywodzi się z tradycji wieszania zielonej jodłowej gałęzi przybranej jabłkami. orzechami, różnymi wypiekami lub kolorowymi opłatkami. Tak przystrojoną w smakołyki podłaźnicę zawieszał gospodarz, przy czym najpiękniejszą w izbie u powały po sufitem a pozostałe w pomieszczeniach gospodarskich i nad drzwiami chaty. Głównym celem zawieszania podłaźnika było zapewnienie urodzaju, szczęścia, zdrowia i dobrobytu. Podłaźnica miała także chronić przed złem i urokami, przywabić wiosenne słońce i przyśpieszyć nadejście wiosny oraz zwiększyć płodność ziemi.Często była również wykorzystywana przez kawalerów do bezkarnego całowania wybranek.
W dzisiejszych czasach choinkę, tak jak jej poprzedniczkę przybieramy naturalnymi ozdobami. Wykorzystujemy w tym celu suszone owoce - jabłka, cytryny i pomarańcze, orzechy, pierniki oraz elementy wykonane z ze słomy lub kolorowego papieru. Zawieszana na czubku gwiazda, symbolizuję odradzające się słońce w okresie zimowy słońce. Lampki zaś mogą stanowić symbol gwiazd, dni lub nadziei.
Biorąc pod uwagę ekologiczne aspekty tej pięknej tradycji, warto używać co roku tej samej sztucznej choinki lub żywej posadzonej w doniczce. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zrezygnować z drzewka w domu i przybierać posadzoną choinkę w ogrodzie.Warto także przybrać dziko rosnące drzewko w smakołyki dla dzikich zwierząt. /Piastunka/

U naturowierców prezenty przynosi Dziadek Mróz, który nie jest wcale wymysłem czasów komunistycznych. Kim jest ta postać i co reprezentuje?

W czasach gdy wszystkie dzieci odwiedza gruby czerwony Mikołaj będący wytworem masowej kultury, dzieci i dorosłych naturowierców obdarza prezentami Dziadek Mróz - postać wywodząca się z wschodniosłowiańskiego folkloru. 
Dziadek Mróz odwiedza nasze w domy w czasie świąt Wielkiejnocy zwanych również Gwiazdką. Święta te wyznaczają pierwszy dzień astronomicznej zimy czyli czas panowania mrozu, śniegu i lodu. Dziadek Mróz  to wysoki i silny mężczyzna z długą, siwą brodą ubranym w biały lub niebieski kożuch przewiązany sznurem. Od domu do domu podróżuje saniami zaprzężonymi w konie, do których wchodzi przez drzwi. Osobami często mu towarzyszącymi są jego żona Zima i córka lub wnuczka Śnieżynka. Dziadek wraz ze swoją rodziną obdarowuje grzeczne dzieci i dorosłych prezentami,które wręcza osobiście lub zostawia pod choinką. Tradycja wręczania prezentów w czasie zimy przez Dziadka Mroza uczy nas miłosierdzia i pomocy w przetrwaniu tak ciężkiej pory roku jaką stanowi zima. Umacnia nas również w przekonaniu, że w każdym nawet lodowatym sercu znajdzie się kropla ciepła, dobra i miłości, którą w tym wyjątkowym dniu dzielimy się także ze zwierzętami domowymi jak i dzikimi. /Pistunka/

Przydałoby się złożyć taraz życzenia "wielkanocne" i mówię to wszystkim naturowiercom ale ze względu na to, że jest ich w tym kraju ciągle bardzo niewielu to życzę, wszystkim czytającym te słowa, Wesołych Świąt (neutralnie) lub udanego wypoczynku dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie obchodzą zbliżających się Świąt.

Wykorzystano materiały pochodzące z witryny "Naturowierstwo - wiara w naturę".

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz