niedziela, 16 grudnia 2012

"Wyznania buddyjskiego ateisty"- książka

Ciekawa lektura polecana przez stronę- www.slowikozofia.pl
Okładka "Wyznań
buddyjskiego ateisty"
Właśnie zakończyłem czytać książkę Wyznania buddyjskiego ateisty Stephena Batchelora (tyt. oryg. Confession of a Buddhist Atheist). Poświęcając się tej lekturze czytelnik mimowolnie przyłącza się do wędrówki autora po buddyjskim świecie. Zwiedza jego krainy, kulturę, poznaje światopoglądy, mentalność, odczuwa obecne w nim emocje.

Batchelor na tle innych autorów piszących książki ze słowem "ateizm" w tytule, wyróżnia się przede wszystkim niebywałą wrażliwością, szacunkiem dla przeżyć duchowych, a także dla tradycji i religii jako elementów kultury. Dlatego też osoby religijne nie powinny zrażać się zanadto do tego tytułu. Nie martwcie się - nigdzie w tej książce autor nie będzie z was szydził za to, że jesteście wierzący.

Książkę polecam przede wszystkim:

  • ateistom, którzy odrzucili wiarę w Boga i poszukują jakiejś innej formy duchowości (wolnej od zabobonu, mistycznych rytuałów, prawd objawionych i dogmatów),
  • wierzącym, którzy borykają się ze swoją religijnością i nie potrafią poukładać swoich wierzeń,
  • chrześcijanom chcącym zrozumieć inne systemy religijne,
  • każdemu, kogo interesuje myśl buddyjska,
  • a także czytelnikom, którym bliska jest koncepcja książki podróżniczej, biograficznej będącej czymś więcej niż tylko relacją z wycieczki (nasuwają mi się od razu tacy autorzy jak Tiziano Terzani, czy Ryszard Kapuściński).
Zajrzyj w kulturę Azji, w mentalność społeczeństw, które przewyższały nas kulturowo tysiące lat temu i wszystko wskazuje na to, że zdominują nas w najbliższych dekadach.

POLECAMY

1 komentarz: