piątek, 29 marca 2013

Polacy coraz bardziej za liberalizacją Kościoła

Według badania CBOS, prawie połowa Polaków chce od papieża liberalizacji w Kościele katolickim. To wyniki sondażu przeprowadzonego jeszcze przed wyborem obecnego papieża. Zmian chce 48 procent badanych (69% z wyższym wykształceniem). 37 procent oczekuje liberalizacji poglądów na antykoncepcję. 28 procent chce zmiany doktryny, zwyczaju i tradycji kościelnych. Większość wymienia w tym kontekście zniesienie celibatu.
Mimo, że do wszelkiej maści sondaży przeprowadzanch w tym kraju należy podchodzić z dużym dystansem, to jednak pokazują one bardzo szybkie tempo liberalizacji poglądów polskiego społeczeństwa od czasu zakończenia pontyfikatu JP2, o czym może świadczyć fakt, że po wyborze Josepha Ratzingera, osiem lat temu, za reformami w KRK opowiadało się zaledwie 13 procent badanych, a przeciwko było aż 74 procent zapytanych osób, czyli dwa razy więcej niż obecnie... Badanie zostało przeprowadzone między 7. a 13. marca na 1060 osobowej próbie losowej dorosłych Polaków.

O sytuacji w polskim Kościele dyskutują: Karolina Wigura (Kultura Liberalna), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Jarosław Makowski (Instytut Obywatelski). Audycję prowadzi Agata Kowalska.
Niestety wśród większości dyskutantów, mimo że uważają się za osoby o liberalnych poglądach, dało się oddczuć cień klerykalizmu. Czyżby nasi dziennikarze lekko nie nadążali za szybkimi zmianami obyczajowymi w polskim społeczeństwie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz