wtorek, 23 lipca 2013

GIODO może wchodzić do kościołów

W końcu doczekaliśmy się wyroku NSA w sprawie danych apostatów przetwarzanych przez kościoły i nie jest on napewno korzystny dla największej organizacji religijnej w tym kraju, gdyż zezwala  GIODO na przysłowiowe wchodzenie do kościołów w celu sprawdzenia, co dzieje z danymi osób, które postanowiły wystąpić z tej organizacji. Oczywiście powyższy wyrok uznaje, że tzw. autonomia kościelna nie oznacza (de fakto) jakieś formy eksterytorialności kościołów, szczególnie dotyczy to KRK, który to ciągle zasłaniał się tym pojęciem, nie chcąc dopuścić urzędników państwa do gromadzonych przez siebie danych osobowych, traktując siebie jako rodzaj państwa w państwie.

"Autonomia [Kościołów] nie może być rozumiana jako pozbawienie państwa jego immanentnej cechy, jaką jest suwerenność"

Często dzieje się tak, że proboszczowie odmawiają prawa do wystąpienia z KRK, nawet jeżeli dzieje się to zgodnie z tzw. procedurami kościelnymi, mało tego, nawet jeżeli danemu jegomościowi uda się dokonać apostazji, to jego dane nadal widnieją w kościelnych statystykach, szczególnie dzieje się tak na prowincji i obszarach o dużym poziomie religijności (katolickiej) i konserwatyzmu, chociaż oczywiście nie tylko tam.
Sami jesteśmy ciekawi co będzie się działo dalej, gdyż jakoś nie możemy sobie wyobrazić, aby na jakieś np. podhalańskiej, czy wschodniopolskiej lub śląskiej parafii urzędnicy odważyli się "odwiedzić" miejscowe plebanie i szczerze wątpimy, aby tamtejsi proboszczowie, którzy uznają nadrzędność prawa kościelnego, w ogóle zechcieli takowych kontrolerów wpuścić, gdyż przypuszczamy, że w razie odmowy nie spotkają ich specjalnie negatywne konsekwencje ze strony organów państwa...
Zresztą polska hierarchia kościelna niczego tak się nie boi, jak masowej fali wystąpień, co ostatecznie obaliłoby kościelny mit o tym, że prawie wszyscy Polacy są "wierni Kościołowi" i nie mają ochoty z niego wychodzić...

Oczywiście wyrok ten jest dopiero pierwszym krokiem do normalności i nie należy się tym faktem nadmiernie ekscytować.

Posłuchaj audycji:
GIODO: Mam nadzieję, że żaden z istniejących w Polsce kościołów i związków wyznaniowych nie odmówi współpracy (Sygnały dnia/Jedynka)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz