wtorek, 24 września 2013

NIE dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, której celem jest wprowadzenie zakazu aborcji w przypadku stwierdzenia poważnej i nieodwracalnej wady płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W praktyce oznacza to, że kobieta będzie musiała urodzić dziecko także w sytuacji, gdy nie będzie miało ono szansy na przeżycie dłużej niż kilka godzin czy dni. Projekt odbiera kobietom prawo do decyzji czy czują się na siłach urodzić nieuleczalnie chore dziecko.

Pamiętajmy - mieć prawo nie znaczy korzystać z niego. Obowiązująca aktualnie ustawa nie zmusza nikogo do przerwania ciąży. W przeciwieństwie do konserwatystów, mianujących się "obrońcami życia" szanujemy godność kobiet i ich umiejętność oceny własnej sytuacji życiowej. Zaostrzenie przepisów oznaczałoby zgodę na permanentne naruszanie przynależnych kobietom praw człowieka - do samostanowienia, zdrowia, poszanowania godności i prywatności oraz do wolności od nieludzkiego i poniżającego traktowania.


Pomóż nam przekonać Posłanki i Posłów, aby odrzucili projekt w pierwszym czytaniu.

Co możesz zrobić?

1. Przyjdź na pikietę pod Sejm. Nie ma jeszcze dokładnej daty czytania i głosowania, ale chcemy zamanifestować publicznie nasz sprzeciw wobec tego okrutnego projektu. Spotykamy się pod Sejmem w środę, 25 września o godz. 15.00 w okolicy pomnika Armii Krajowej (róg Wiejskiej i Matejki). Przedstawicielki i przedstawicieli organizacji prosimy o przyniesienie bannerów/patyków z hasłami.

2. Wyślij e-mail do Posła/Posłanki z Twojego okręgu. O wyniku głosowania zaważą głosy PO, wyszukiwarkę adresów znajdziesz tutaj: http://klub.platforma.org/ludzie_po.html

Kontakty do Posłów i Posłanek PSL-u znajdziesz tutaj: http://klub.psl.pl/poslowie.html

W komentarzach będziemy tez dodawać gotowe listy adresów e-mail dla poszczególnych okręgów. Napisz tutaj lub do nas mailowo na federacja@federa.org.pl jeśli otrzymasz odpowiedź od Posła/nki.

Proponowana treść maila to nasz apel, podpisany przez ponad 20 organizacji zajmujących się prawami człowieka i prawami kobiet:
Szanowna Pani Poseł,
Szanowny Panie Pośle,

apeluję o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk 1654).

Proponowane w projekcie zmiany zakładają dalsze zaostrzenie jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw w Europie poprzez pozbawienie kobiet prawa do decyzji o przerwaniu ciąży w sytuacji, gdy płód obarczony jest poważną i nieodwracalną wadą lub cierpi na nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Oznacza to, że kobiety byłyby zmuszone do donoszenia ciąży i urodzenia dziecka także wtedy, gdy nie miałoby ono szansy na przeżycie więcej niż kilku godzin czy dni.

Komu i czemu więc ma służyć proponowana zmiana? Kobiety, które mają środki i chcą podjąć trud wychowywania i rehabilitacji nieuleczalnie chorego dziecka, kontynuują ciążę mimo pesymistycznych wyników badań prenatalnych. Dopuszczalność aborcji nie determinuje w żadnym stopniu ich decyzji. Mieć prawo, nie znaczy korzystać z niego.

Nie oszukujmy się, że zaostrzenie przepisów sprawi, że nie będą przerywane ciąże obarczone poważną, nieuleczalną wadą. Kobieta, która podjęła decyzję, znajdzie możliwość wykonania zabiegu bez względu na koszty finansowe, emocjonalne i ryzyko zdrowotne. Obserwujemy to od ponad dwudziestu lat.

Polskie społeczeństwo, którego głosem Państwo jesteście, nie zgadza się na dalsze zaostrzanie prawa aborcyjnego. Z najnowszych danych Instytutu Spraw Publicznych wynika, że 38% Polek i Polaków jest przeciwnych jakimkolwiek zmianom w ustawie, a 36% chciałoby złagodzenia przepisów. Pomysł dalszego ograniczania dostępności przerywania ciąży popiera zaledwie 12% respondentów i respondentek.

Szanowni Państwo, naszym wspólnym celem powinno być zmniejszenie liczby niechcianych ciąż i wsparcie dla tych kobiet, które decydują się na urodzenie dziecka. Przypominamy – Parlament nie jest miejscem, gdzie powinno się rozstrzygać kwestie moralności i sumienia. Tu powstawać ma prawo służące dobru wszystkich obywatelek i obywateli. W waszych rękach znajdują się narzędzia do realizacji tego celu – refundacja nowoczesnej antykoncepcji, rzetelna edukacja seksualna w szkołach, a także rozważna, odpowiadająca na potrzeby obywatelek i obywateli polityka prorodzinna. Zamiast zaostrzać przepisy ustawy należałoby raczej stworzyć efektywny system wsparcia dla rodziców nieuleczalnie chorych dzieci.

Jeszcze raz apelujemy o odrzucenie nieludzkiego projektu zmian w prawie aborcyjnym oraz o wspólną pracę na rzecz regulacji prawnych ułatwiających Polkom i Polakom świadome decydowanie o swoim rodzicielstwie.

Z poważaniem,

IMIĘ I NAZWISKO


Apel popierają organizacje:

Amnesty International Polska
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Fundacja Autonomia
Fundacja Centrum Praw Kobiet
Fundacja Feminoteka
Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej
Fundacja na rzecz Różnorodności Polistrefa
Fundacja MaMa
Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK
Fundacja Polska Jest Kobietą
Fundacja Rodzić po Ludzku
Fundacja Trans-Fuzja
Fundacja TUS na rzecz równości społecznej
Kobiety dla Małopolski
Kobiety w Sieci
Koalicja Karat
Komitet TAK dla Kobiet
Kongres Kobiet
Krytyka Polityczna
Nasze Miasto Świnoujście
Nieformalna Grupa Łódź Gender
Partia Kobiet
Parta Zieloni
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Porozumienie Kobiet 8 Marca
Ruch Kobiet Ruchu Palikota
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA
Stowarzyszenie Pro Femina
Stowarzyszenie Równość i Nowoczesność
Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego
Stowarzyszenie Sejmik Kobiet Lewicy
Stowarzyszenie Uratujmy Życie
Stowarzyszenie Waga
Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW
Towarzystwo Rozwoju Rodziny

Wspierające media:
Lewica24.pl
Dziennik Trybuna

3. Zadzwoń do biura poselskiego lub odwiedź je osobiście. Posłowie dyżury w swoich okręgach mają w poniedziałki. Możesz przedstawić argumenty zawarte w naszym apelu lub wręczyć Posłance/Posłowi wydrukowany apel.

4. Jeśli jesteś przedstawicielką/przedstawicielem organizacji pozarządowej i chcesz dołączyć do naszej koalicji, podpisując apel lub angażując się w inne działania, napisz do nas na adres federacja@federa.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz