sobota, 27 grudnia 2014

Kwanzaa

Końcówka grudnia jest czasem współistnienia kilku świąt w Ameryce Północnej. Oprócz chrześcijańskiego Bożego Narodzenia i żydowskiej Chanuki istnieje jeszcze jedno bardzo święto, o którym w naszym kraju mało kto pewnie słyszał. Dnia 26 grudnia rozpoczyna się w USA, ale nie tylko tam, tygodniowa celebracja obchodzona przez diasporę afrykańską, upamiętniająca afrykańskie dziedzictwo w kulturze amerykańskiej. Świętowanie trwa aż do 1 stycznia, czyli pierwszego dnia nowego roku kalendarzowego i wiąże się z obdarowywaniem prezentami oraz postem.

Dołączamy się do życzeń! :-)
Święto opiera się na siedmiu zasadach (nguzo saba) takich jak:

-jedność (Umoja),
-determinacja (Kujichagulia),
-zbiorowa praca i odpowiedzialność (Ujima),
-celowość (Nia),
-spółdzielczość (Ujamaa),
-kreatywność (Kuumba),
-wiara (Imani).


Pomysłodawcą i popularyzatorem był dr Maulana Karenga- profesor Studiów Afrykańskich, aktywista afroamerykański z lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych i autor, a obchodzi się je od 1966–1967 roku.

Kwanzaa posiada swoje własne symbole, takie jak:
- dekoracyjna mata (Mkeka)
- kukurydza (Muhindi)
- specjalny świecznik (Kinara)
- siedem świec (Mishumaa Saba) w kolorach: zielonym (3), czarnym (1) i czerwonym (3)
- kielich do dzielenia się napitkiem (Kikombe cha Umoja)
- plony (Mazao)
- prezenty (Zawadi)

Co oznaczają kolory świec?
Czerwony oznacza szlachetną krew, która jednoczy wszystkich ludzi pochodzenia afrykańskiego, czarny – czarnych ludzi, których godność podtrzymuje istnienie tej flagi, a zielony – obfite bogactwa przyrody ich ojczyzny – Afryki.
Obecnie szacuje się, że Kwanzaa obchodzona jest w USA przez około 1-5 procent społeczności afroamerykańskiej, chociaż zyskuje popularność też w takich krajach jak: Kanada, Wielka Brytania, Francja, Jamajka oraz Brazylia.Więcej informacji o święcie można uzyskać bezpośrednio na stronie:
http://www.officialkwanzaawebsite.org/index.shtml

Happy Kwanzaa życzy portal "UNIVERSIS" 
(:-))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz