poniedziałek, 27 lipca 2015

Wspólne obchody 450-tej rocznicy założenie Rakowa?

Drodzy unitarianie-uniwersaliści ,
Jest nas trochę w Polsce : racjonalnych wyznawców religijnych, chrześcijan i nie tylko, agnostyków, humanistów, ateistów zainteresowanych duchowością i dorobkiem socynian. Na ogół jesteśmy tak niezależni, że nie dajemy się zapisać do żadnej formalnej organizacji. Narzekamy na to, że nasz głos w Polsce nie jest słyszalny.


Tak nie musi być! U naszych sąsiadów w Czechach i w Niemczech działają prężnie kościoły unitariańskie. Kościół węgiersko-transylwański też miewa się wspaniale. To wcale nie są ludzie o jednakowych poglądach, wystarczy, ze się szanują i chcą wspólnie działać.
U nas też można byłoby nawiązać współpracę między poszczególnymi Braćmi Polskimi lub ich sympatykami. Proponuję nawiązanie kontaktów/ zaciesnienie istniejących przy okazji 450 rocznicy założenia Rakowa, którą będziemy obchodzić w 2017. Niezaleznie od naszych poglądów teologicznych, osiagnięcia arian są bliskie nam wszystkim, a obecnie skazane zostały na stopniowe zapomnienie. Przygotowujac wspólnie zjazd, koncert, publikację itp. moglibyśmy przypomnieć o najpiękniejszych kartach naszej historii i o religii naszych przodków.
Wpływowa grupa amerykańskich unitarian-uniwersalistów zadeklarowała wstępnie gotowość przyjazdu do Polski w 2017 r. , aby pomóc w nagłośnieniu istnienia unitarian w Polsce i dorobku Braci Polskich. Ci Amerykanie (głównie tzw. ministrzy- zawodowi duchowni) byli już latem 2014 w Polsce i ich przyjazd można uznać za dosyć prawdopodobny, jesli tylko zostaną zaproszeni. Jeśli będzie po co przyjeżdżać.


Bardzo proszę o Państwa zdanie, czy widzą Państwo sens i mozliwość zorganizowania wspólnych obchodów założenia Rakowa? Czy realna jest blizsza współpraca pomiędzy różnymi środowiskami unitariańskimi? Czy mają Państwo jakieś pomysły i byliby zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu? Jeśli tak- proszę o kontakt.
Pozdrawiam wszystkich życzliwych sprawie.
Justyna Borus
 • Bozena Krzyzanowski Od 34 lat mieszkam w Kanadzie i od 28 lat naleze do kanadyjskich unitarian-uniwersalistow. W 2017r planuje przejsc na wczesniejsza emeryture i przyjechac do Polski na kilka miesiecy. Mam wielka nadzieje, ze rowniez w Polsce bede mogla uczestniczyc w spotkaniach unitarianskich. Chetnie podziele sie moimi informacjami o kanadyjskich Unitarianach, jak rowniez w miare moich mozliwosci jestem gotowa do pomocy przy organizowaniu obchodow zalozenia Rakowa. Mysle, ze moglabym tez zorganizowac jakas grupe Kanadyjskich Unitarianow, ktorzy mogliby przyjechac na wyzej wspomniana uroczystosc. Grupa do ktorej naleze jest bardzo aktywna i dosc dobrze znana w Kanadzie- Unitarian Congregation of Mississauga.
   

 • Krzysztof Całus Wszystkim polskim rozproszonym unitarianom uniwersalistom polecam internetową "parafię" http://www.questformeaning.org/clfuu/
  Wherever you are in the world, wherever your truth...
  questformeaning.org  Justyna Borus Dziękuję za kontakt do Church of the Larger Fellowship. Niezależnie jednak od tego linku będziemy próbować zrobić cokolwiek dla upamiętnienia Braci Polskich. Nie powinnismy tylko narzekać, przecież nasza religia jest wezwaniem do działania "our religion is an appeal to action".
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz