niedziela, 24 stycznia 2016

Powstała Rzeczpospolita Wolnomularska


Na początku pragniemy uspokoić wszystkich, którzy pomyśleli sobie, że Kraj nad Wisłą zmienił swoją nazwę na bardziej masońską lub doszło do powstania jakiegoś nowego tworu państwowego na mapie Europy. (;-)  Tymczasem sprawa jest o wiele bardziej prozaiczna...
Całkiem niedawno powstał Ponadobediencyjny Portal Informacyjny na temat Masonerii w Polsce i na Świecie, właśnie noszący tytuł "Rzeczpospolita Wolnomularska", który obwołany został następcą nieistniejącego już niestety Wirytualnego Wschodu Wolnomularskiego->zobacz archiwalną stronę portalu.

Zaczynamy. To pierwszy historyczny wpis na profilu FB  nowego portalu o wolnomularstwie. Zaczynamy od cytatu ze wstępniaka naszego Redaktora Naczelnego:
"Polacy zainteresowani wolnomularstwem mają (nie zawsze łatwy) dostęp do tekstów poświęconych historii i dziedzictwu masonerii. Badania na ten temat szczęśliwie trwają nadal. Chciałbym, aby obok historycznego znaczenia masonerii, lepiej widoczne stało to czym wolnomularstwo żyje teraz. Jestem głęboko przekonany, że prawdy, do których dochodzimy, ideały, którymi staramy się żyć, mogą stać się pożywką dla wszystkich, którym zależy na rozwoju człowieka i życiu społecznym opartym o braterstwo i szanującym godność każdego człowieka. Jako że ideały są martwe bez czynów, chcemy mówić i o tym, co jest nam bliskie intelektualni i moralnie, jak i o tym, co jako masoni faktycznie robimy."
Dlatego właśnie powstała Rzeczpospolta Wolnomularska. Liczymy na życzliwe przyjęcie i współpracę. Ze swojej strony obiecujemy dużo rzetelenej pracy w upowszechnianiu ideałów wolnomularskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz