czwartek, 4 lutego 2016

Stanisław Obirek o Braciach Polskich

Prof. Stanisław Obirek- były ksiądz rzymskokatolicki i znany polski teolog liberalny, tym razem na swoim blogu pisze o Braciach Polskich w kontekście książki Zbigniewa Ogonowskiego pod tytułem: "Socynianizm".

"(...)Mimo że w tytule nie pojawiają się Bracia Polscy, to jednak to właśnie o nich mowa i o ich wkładzie w racjonalne dziedzictwo nie tylko Europy Zachodniej, ale wręcz świata. Co więcej, to nie jest tylko opowieść o zamierzchłej przeszłości. To historia o nas, o tym jak możemy, mimo niesprzyjających warunków politycznych i religijnych, pozostać wierni własnym najgłębszym przekonaniom. Jednocześnie pozostając otwarci i tolerancyjni wobec tych, którzy naszych przekonań nie podzielają.(...)"

"(...)To właśnie dzięki książkom Zbigniewa Ogonowskiego od kilku lat przemyśliwuję nad książką, w której być może uda się nie tylko wykazać wpływ Braci Polskich na podstawowe idee europejskiego Oświecenia (ta teza jest obecna w dziele Ogonowskiego), ale również pokazać, że poprzez unitarian ich idee przeniknęły za Atlantyk i wpłynęły również na Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych podpowiadając im formułę separacji religii od polityki.(...)"


Cały tekst dostępny pod poniższym linkiem:
http://studioopinii.pl/stanislaw-obirek-dziedzictwo-zle-obecne/

Zaiste święte to słowa... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz