niedziela, 24 kwietnia 2016

Rosyjski satelita najjaśniejszym obiektem na niebie

youtube.com
Jeszcze w tym roku na nocnym niebie pojawić się ma całkiem nowe ciało niebieskie o trójkątnym kształcie, co może spowodować niepokój wśród wielu osób nie interesujących się zupełnie wiadomościami dotyczącymi kosmosu, więc uspokajamy i wyjaśniamy... (;-)
Mayak-  rosyjski sztuczny satelita, który  zostanie wysłany na orbitę w najbliższych miesiącach, to prywatny projekt grupy inżynierów i miłośników kosmosu finansowany przez darowizny. W założeniu, rosyjski satelita ma być najjaśniejszą "gwiazdą" na niebie.
Grupa zebrała dość pieniędzy aby wysłać w kosmos malutkie pudełko z którego rozwinie się odblaskowy żagiel o powierzchni 16 m^2 i kształcie ostrosłupa. Dzięki odpowiednio dobranej orbicie, satelita będzie odbijać światło Słońca, przez co podobno ma być jaśniejszy nawet od Księżyca- co wydaje się hipotezą chyba naciąganą? Tak czy inaczej, każdy kto spojrzy na niebo w nocy, zobaczy nowe ciało niebieskie rodem z Rosji. Astronomowie obawiają się, że taki jasny obiekt może ograniczyć obserwacje ciemnego nieba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz