wtorek, 17 maja 2016

Zesłanie Ducha Świętego u felicjanowskich mariawitów

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Felicjanów3.jpg
By Mateusz Szymkiewicz - Praca własnaCC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10675681

Uroczystość parafialna w Felicjanowie
Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego.
Zesłanie Ducha Świętego Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.


Źródło: Źródło:http://www.mariawityzm.dbv.pl/news.php

Poranna msza oraz suma odprawiona przez trzy siostry biskupki, następnie krótka procesja wokół słynnej przyklasztornej rozety, a następnie rozmowy duchownych z wiernymi.

Uroczysta procesja w Felicjanowie na uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Felicjanów4.jpg
By Mateusz Szymkiewicz - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10675794

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz