sobota, 2 lipca 2016

Felicjanów- mariawicki Watykan

Dwór w Felicjanowie(siedziba i klasztor Kościoła Katolickiego Mariawitów)
By Mateusz Szymkiewicz - skan z Dzieła Bożego Ratunku, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9683902

Klasztor mariawicki w Felicjanowie pod Płockiem- duchowa stolica Kościoła Katolickiego Mariawitów oraz siedziba władz tego bardzo specyficznego wyznania. Jest tam kaplica, a także jest przechowywana Barankowa Księga Żywota, do której wpisywane są imiona i nazwiska wiernych oraz sympatyków Kościoła Katolickiego Mariawitów. Z dziedzińca folwarcznego – od bramy wjazdowej – prowadzą ścieżki naokoło wielkiego klombu, w środku którego na białym postumencie wznosi się statua Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obejmującej jakby cały Felicjanów w opiece.

Nagrany w Felicjanowie reportaż o Kościele Mariawitów z czasów PRL z udziałem dawnego przywódcy duchowego wspólnoty KKM- arcybiskupa Józefa Marii Rafaela Wojciechowskiego- opowiadającego historię reformowanych mariawitów, nagrany ponad trzydzieści lat wcześniej niż powyższy materiał filmowy, ale oglądając go można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się aż dwudziestolecia międzywojennego, chociaż jest to początek lat osiemdziesiątych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz