piątek, 6 października 2017

Tunezyjki mogą żenić się z innowiercamiTunezja jest bez wątpienia jest najbardziej liberalnym krajem arabskim, o czym świadczą m.in. rozbudowane prawa kobiet, legalna aborcja obecnie dostępna na życzenie kobiety i bezpłatna. Istnieje też legalna prostytucja oraz domy publiczne.
Tunezyjskie kobiety stanowią prawie 12% członków Tunezyjskiej Izby Deputowanych i ponad 20% członków rad miejskich. Odgrywają również znaczącą rolę w rządzie i dyplomacji (w tym m.in. na takich stanowiskach, jak gubernatorzy prowincji, prezydenci miast, sekretarze stanu, ambasadorowie itp.). Młode kobiety stanowią 55% studentów na uniwersytetach.

Jak się okazuje, w tym właśnie kraju nastąpiła istna "Arabska Wiosna" kobiet, gdyż jak doniosły media tunezyjskie i międzynarodowe, na wniosek samego prezydenta tego arabskiego kraju śródziemnomorskiego al-Badżiego Ka’ida as-Sibsi, oficjalnie zniesiono zakaz małżeństw muzułmanek z mężczyznami będącymi innowiercami. Do tej pory tamtejsze muzułmanki, tak jak wszystkie kobiety w religii islamskiej, mogły wchodzić za mąż wyłącznie za muzułmanów. Mężczyzna będący niemuzułmaninem, który chciał poślubić muzułmankę, musiał przyjąć religię przyszłej żony, czyli islam. Nakaz małżeństw z wyznawcami tej samej religii nie obowiązuje mężczyzn- muzułmanów, którzy mogą zawierać związki, także z wyznawczyniami dwóch innych religii monoteistycznych (zwanych religiami Księgi), czyli z żydówkami i chrześcijankami bez konieczności konwersji niemuzułmańskiej żony na islam.
Od tej chwili więc,  zawarcie małżeństwa z innowiercą w Tunezji będzie wymagać tylko przedstawienia dodatkowych dokumentów, a nie zmiany wyznania.


Tunezja. Muzułmanki mogą poślubić mężczyzn innych wyznań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz