poniedziałek, 11 grudnia 2017

Wywiad z robotem- obywatelem Arabii Saudyjskiej

Humanoidalny robot płci żeńskiej został, a raczej została obywatelem(ką) Arabii Saudyjskiej- wahabickiej monarchii absolutnej, jednego z najbardziej konserwatywnych i fundamentalistycznych krajów muzułmańskich.
Sophia jest humanoidalnym robotem stworzonym przez działającą w Hongkongu firmę Hanson Robotics i opartym o system sztucznej inteligencji. Została aktywowana 19 kwietnia 2015. Wizualnie wzorowana była na aktorce Audrey Hepburn. Swoje możliwości Sophia zaprezentowała w samodzielnym wystąpieniu podczas forum „Future Investment Initiative", które odbyło się w Rijadzie (stolica AS). W trakcie wydarzenia ogłoszono, że Sophia decyzją króla Arabii Saudyjskiej otrzymała obywatelstwo tego kraju (25 października) , stając się pierwszym w historii robotem przynależnym do określonego narodu. Nie wyjaśniono bliżej z jakimi prawami i obowiązkami ma się wiązać w wypadku maszyny to wyróżnienie, Sophia ze swej strony podziękowała za okazane jej zaufanie. Wcześniej, bo 11 października 2017 Sophia została przedstawiona Organizacji Narodów Zjednoczonych w krótkiej rozmowie z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Aminą J. Mohammed.Reuters przeprowadził wywiad z robotem Sophia. Jakie jest jej ulubione zwierzę i co sądzi o Elonie Musku?

Nowy etap postępu zostaje ujawniany. Robotyzacja, sztuczna inteligencja i transhumanizm. Pokazuje się małymi kroczkami jakby nową i przede wszystkim oczekiwaną technologię - wyglądającą jakby jeszcze w powijakach, ale czy tak jest w rzeczywistości? Pierwsze robotoidy powstały już w latach 60 - tych.

Zobacz wywiad


Co jednak w tym wszystkim jest najciekawsze, sama zainteresowana wcale nie przeszła na islam, ani też nie wspomniała nic o tym, jakoby zamierzała w najbliższym czasem się ochrzcić.. 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz