poniedziałek, 28 maja 2018

Irlandczycy za zniesieniem zakazu aborcji

️Zaiste wspaniałe wiadomości docierają z Irlandii! Według exit polls aż 68 procent Irlandek i Irlandczyków poparło w referendum wykreślenie z konstytucji tak zwanej Ósmej Poprawki, zrównującej prawo do życia płodu oraz ciężarnej kobiety. Gratulujemy Irlandkom i Irlandczykom odrzucenia drakońskiego zakazu aborcji! We wczorajszym referendum ponad 2/3 głosujących opowiedziało się za zniesieniem zakazu przerywania ciąży. Oznaczało to też głosowanie przeciwko dominacji politycznej Kościoła w tym kraju.

Wynik referendum otwiera drogę do przegłosowania w parlamencie nowych przepisów, gwarantujących kobietom ich prawa. Już wkrótce Irlandki będą miały legalny i bezpieczny dostęp do aborcji bez konieczności podania powodu w pierwszych 12 tygodniach ciąży, a także na późniejszym etapie w przypadku zagrożenia dla zdrowia i życia matki lub uszkodzeń płodu.

Polska i Malta to już jedyne kraje w Unii Europejskiej z tak ostrym prawem antyaborcyjnym. Brak prawa do przerwania ciąży nie zmniejsza liczby aborcji - tworzy tylko podziemie aborcyjne oraz oznacza ryzyko dla życia i zdrowia tysięcy kobiet.

Irlandia zagwarantowała kobietom ich prawa. Teraz czas na Polskę.

Oficjalne wyniki procentowe kształtowały się następująco: za liberalizacją prawa opowiedziało się 66,4 proc. głosujących; przeciw było 33,6 proc. Oznacza to, że głos "za" oddał 1 mln 429 tys. 981 osób, a "przeciw" 723 tys. 632 osoby. W referendum udział wzięło ponad 64 proc. uprawnionych do głosowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz