wtorek, 17 kwietnia 2012

Zobacz jak wygląda msza święta w wykonaniu ministrantów

Polskie media doniosły ostatnio o pewnym epizodzie w wykonaniu trzech polskich ministrantów z Waliszewa pod Gnieznem.

"Ubrali szaty księdza, pili z kielicha mszalnego, sypali wulgaryzmami znad księgi liturgicznej - trzech ministrantów z małej miejscowości w Wielkopolsce nagrało się w kościele." (Gazeta Wyborcza)


Sprawę bardziej szczególowo opisał "Głos Wielkopolski". Miejscowy proboszcz postanowił nie komentować sprawy, którą ma wyjaśnić archidiecezja gnieźnieńska.
Nalezy zadać sobie pytanie: Jeżeliby autorami podobnego filmu byli klerycy lub księża to czy zostaliby podobnie mocno skrytykowani przez "otoczenie"?
Mogę się założyć, że facetom w sutannach zostałoby wszystko szybko wybaczone, gdyż przecież ksiądz to też człowiek, który może nieświadomie zbłądzić...

Odpowiadając na komentarze typu: Dlaczego te małe głupki są ministrantami, skoro gardzą swoim obowiązkiem?"
W małych miejsowościach taka jest wymuszona przez proboszczów i otoczenie  oraz samych rodziców tradycja. Tylko spróbowaliby nie zgodzić się na "dostąpienie" tak szlachetnej godności, uważanej przez wielu za wstęp do kariery "duchownej". Mieliby przerąbane na całej linii! W domu, szkole, u sąsiadów i w całej wsi! Więc wygodniej jest udawać, zresztą podobnie jak to robi niejeden kandydat na katolickiego księdza i wielu przedstawicieli stanu duchownego. Wtedy polski episkopat, i lokalni proboszczowie, chwalą się wysokimi statystykami dotyczącymi ilości ministrantów, księży itp. 
Liczy się zasada "dobre statystyki ueber alles!", gdyż są później wykorzystywane  propagandowo i świadczą o sile instytucji.
A wszystko co wymuszone, tak się właśnie kończy!

Zobaczcie prawdziwe oblicze polskich ministrantów... :(

6 komentarzy:

 1. Wygląda to na młodzieżówkę Ruchu Poparcia Palikota

  OdpowiedzUsuń
 2. Eee tam! :D
  Na dwieście procent to młodzieżówka księdza dobrodzieja! xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna msza.Wciągnęła mnie jak nigdy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Głupi wybryk ale pewnie ich za to ukrzyżują czarne kruki .

  OdpowiedzUsuń
 5. Ruch Poparcia Palikota? Prędzej LPR albo inne, pseudo-prawicowe młodzieżówki. Dla mnie takie zachowanie to tylko i wyłącznie wynik wbijania dogmatów na siłę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwolenników rozróby przy okazji piłkarskiego meczu zwie się pseudokibicami. Mimo że jest ich wielu, nikt nie utożsamia ich z resztą kibiców, nie mówi "Zobaczcie prawdziwe oblicze polskich" kibiców. Jak się chce walnąć wroga to najlepiej chwycić za kij uogólnienia. Na publikę to działa.

  OdpowiedzUsuń