poniedziałek, 18 maja 2015

Watykan był pogańskim bogiem

Niewiele osób zadaje sobie naprawdę sprawę skąd wzięła się nazwa Watykan? Okazuje się, i nie jest to absolutnie żaden żart z naszej lub innej strony, że Watykan to imię rzymskiego i oczywiście jak najbardziej pogańskiego boga/demona...

Nazwa „Watykan” pochodzi od łacińskiego vaticinius, vaticinia, vaticinium oznaczającego proroczy, przepowiadający przyszłość, wieszczy, wróżebny.
Także słowo vates oznacza wieszcza. Drugi człon nazwy pochodzi od łacińskiego canto, -are – śpiewać, grać, wieszczyć. Vaticanus mogło więc oznaczać także Miejsce wróżbitów lub Miejsce prorocze. Określenie pochodzi zapewne od wróżbiarzy, którzy oferowali w tym miejscu swoje usługi starożytnym Rzymianom. W Rzymie istniał też, według świętego Augustyna, kult boga Vaticanusa, który otwierał usta noworodka przez płacz i opiekował się dzieckiem od momentu narodzin, tuż po pierwszym krzyku dziecka.
Sam Vaticanus, co po tłumaczeniu z łaciny na polski znaczy po prostu Watykan, określany był potocznie mianem Vagitanus i co jest najciekawsze był najprawdopodobniej bóstwem zapożyczonym od Etrusków, starożytnego ludu osiadłego w środkowej części Italii, który wolał bardziej zajmować się handlem i przyjemnościami ciała niż toczeniem ciągłych wojen i dokonywaniem krwawych podbojów. Sami Etruskowie zostali stopniowo podbici przez swoich rzymskich sąsiadów z Południa, którzy uwielbiali zapożyczać wierzenia od ludów, które wcielali do swojego państwa i najprawdopodobniej stało się tak i w tym przypadku.Jeżeli chodzi natomiast o nazwę państewka papieskiego, to niewiele brakowało aby nie zostało ono nazwane Państwem Watykańskim, chociaż człon "watykański" zostałby zachowany. Zgodnie z propozycją ówczesnego papieża nowy twór państwowy miał posiadać nazwę "Rzym Watykański", ale z tej opcji zrezygnowano. Gdyby do tego doszło, to mielibyśmy dziś dwa Rzymy- miasto podzielone jak za czasów zimnej wojny, jeden byłby stolicą Włoch, a drugi- niepodległym państwem papieskim, który w pewnym bardzo symbolicznym sensie były teoretycznym następcą dawnego Imperium i Państwa Kościelnego w jednym. (;-)

Żródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Watykan#Nazwa
http://en.wikipedia.org/wiki/Vagitanus
Jedyne miasto i państwo, które było bogiem... (;-)

Lista rzymskich bogów zajmujących się dziećmi i ich narodzinami:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Roman_birth_and_childhood_deities

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz