środa, 26 sierpnia 2015

Muzyczne Perły Dawnego Rakowa 2015- relacja

2 sierpnia 2015 odbył się koncert "Muzyczne Perły Dawnego Rakowa", w którym prezentowano m.in. pieśni Braci Polskich. Dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Rakowskiej za przygotowanie pięknego koncertu i zespołowi Floripari na ucztę duchową. Koncerty z dawną muzyką ariańską są organizowane co rok. Dziekujemy Rakowianom, że dzieki ich zaangażowaniu są jeszcze miejsca w Polsce, gdzie mozna usłyszeć dawne modlitwy i spiewy naszych duchowych poprzedników. To prawdopodobnie jedyne takie miejsce. Pełny reportaż na stronie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Regionu Świetokrzyskiego, a poniżej jego fragmenty:


Szanowni Państwo,
Drodzy Melomani,
Sympatycy działań TPZRiRŚ!
XI MUZYCZNE PERŁY DAWNEGO RAKOWA pt. "Śpiewam ja tobie" za nami!
Koncert zwyczajowo ma swą wierną publiczność, ale w tym roku melomani, miłośnicy muzyki dawnej i historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, której znakomitą częścią był dawny Raków, przybyli do Kurozwęk niezwykle licznie
Gościliśmy także znamienitych Melomanów z daleka: kilkuosobową grupą przybyli członkowie Towarzystwa Unitariańskiego im. Braci Polskich z Warszawy na czele z Przewodniczącym - p. Jarosławem Wajchertem oraz zaszczyciła nas swoją obecnością wyjątkowa Osoba - p. profesor Judyta Olszowy-Schlanger z Ecole Pratique des Hautes Etudes (Sorbona), pochodząca z Kielc, wykładająca w Paryżu języki starożytnych manuskryptów, badawczo zainteresowana także tematem braci polskich.
Wiemy też o Miłośnikach muzyki dawnej, szczególnie tej związanej z okresem reformacyjnym, którzy przyjechali specjalnie na koncert do Kurozwęk z Lublina, wiedzeni poszukiwawczą pasją doznań artystycznych.
Koncert składał się z utworów wokalnych: psalmów, hymnów i sekwencji pochodzących z przekazów źródłowych i traktatów, przeplatanych dziełami instrumentalnymi, a oprawę dla nich stanowiła poezja, podkreślająca tematycznie repertuar muzyczny. Zabrzmiały, m. in. pieśni zborowe z Kancjonału Braci Polskich, a obok nich utwory sławiące Maryję jako Matkę Boga i Opiekunkę Ludzi - dla przypomnienia także tej części historii Rakowa, gdy w okresie poreformacyjnym rozkrzewił się w nim silnie kult Maryjny.
Wystąpili tradycyjnie muzycy wawelscy z krakowskiego Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI,
Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej i Regionu Świętokrzyskiego
Stowarzyszenie Miłośników i Przyjaciół Kurozwęk
Zespół Pałacowy w Kurozwękach...

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ>>


Justyna Borus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz