Czym jest kolęda i jak wygląda?

W Kościele katolickim tzw. kolęda określona jest prawem kanonicznym:

"Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując."
— kan. 529 §1

Tytułem przypomnienia:
Wizytowanie owieczek rozpoczyna się tradycyjnie po świętach zwanych w katolicyzmie jako Boże Narodzenie.
Jakie gadżety są konieczne, aby katolicka wizyta duszpasterska odbyła się w należyty sposób?

1. Biały obrus na stole.
2. Krucyfiks z podstawą, który należy postawić na środku stołu.
3. Dwie białe zapalone świece w lichtarzach, które stawiamy po obu stronach krucyfiksu.
4. Płaskie naczynie ze święconą wodą.
5. Kropidło- specjalna uświęcona miotełka, którą kapłan po raz kolejny pokropi nasze pomieszczenie.
6. Koperta z sowitą ofiarą pieniężną- w końcu kapłani są biedni, a Kościół jest w ciągłej potrzebie...
7. Odpowiednia liczba monet- drobniaki dla ministrantów.
8. Ministrant lub ministranci, którzy wykonują wraz nami i księdzem część wokalno-artystyczno-kolędową.
9. Ksiądz dobrodziej (proboszcz lub wikary)- dokonujący modlitwy, pokropku i podstawiajacy domownikom krucyfiks przed usta, aby ci przepełnieni miłością i wiarą pocałowali znajdującą się na nim figurkę Jezusa.

Oczywiście jednym "gadżetem" podarowanym przez księdza jest obrazek lub obrazki o sakralnej tematyce, którego jednak wcale możemy nie otrzymać i tu UWAGA!- co może być pośrednim/dyskretnym znakiem tego, że musieliśmy podpaść księdzu i będzie nas miał od tej pory na oku lub na rozumianym metaforycznie celowniku. (;-)


Przydatne rady:

Pamiętać trzeba też o tym, że nie należy przerywać księdzu i nie odzywać się niepytanym. Należy też wyłączyć wszystkie środki masowego przekazu i odpowiadać duchownemu na każde pytanie z należną mu czcią, jako reprezentanta Boga na tej Ziemii i mówić całą prawdę, nawet tą najskrytszą, gdyż kapłan chce nas dobrze poznać, aby móc doradzić, pocieszyć lub nawet skarcić, gdy wymaga tego dobro naszej duszy. Absolutnie nie należy ordynarnie wpatrywać się w kapłana, robić głupich min, nie odzywać się agresywnie, a wzrok i głowę mieć lekko spuszczone, gdyż to ksiądz jest w tym obrzędzie naszym przewodnikiem i celebransem i osobą konsekrowaną. Dobrze jest też podzielanie podobnych poglądów co pleban dobrodziej- inaczej nie wypada i niepotrzebnie można się narazić.


Plan polskiej kolędy zwanej wizytą duszpasterską:

Najczęściej zdarza się, że ministranci pojawiają się nawet kilka minut przed księdzem i wtedy jest najlepszy moment, aby obdarować ich "ofiara monetową".

1.Wchodzą śpiewający kolędy ministranci lub ministrant, potem czyniący to samo ksiądz, do którego ochoczo przyłączają się domownicy.
2. Modlitwy wstępne- "Ojcze Nasz",  błogosławieństwo i pokropek pomieszczenia- wykonanie znaku krzyża przez mieszkańców.
3. Pocałowanie krucyfiksu przez domowników, jak napisaliśmy powyżej.
4. Wyproszenie ministrantów z pokoju przez księdza, gdyż podkład wokalny nie jest już potrzebny.
5. Zaproszenie księdza na wygodne miejsce siedzące.
6. Odpowiadanie na wszystkie pytania duchownego itd, , jak napisaliśmy powyżej.
7. Katolickie podziękowanie-"Bóg zapłać" za otrzymany obrazek lub obrazki.
8. Wręczenie tradycyjnej polskiej koperty z przyzwoitą sumą pieniędzy, jako ofiarę na biedny Kościół/parafię, który(a) jest zawsze w potrzebie.
9. Ksiądz żegna się z domownikami przez podanie ręki lub w bardziej ceremonialny i uroczysty sposób np. poklepując lub kładąc dłonie na głowach przyjmujących kolędę itp.
10. Jak najbardziej można zaproponować duchownemu dłuższe zatrzymanie się na posiłek, a nawet zaproszenie go na odrębną wizytę np. latem przy grillu- kapłan na pewno nie odmówi.

Należy też przypomnieć, że zwyczaj wizyty duszpasterskiej zwanej popularnie kolędą jest praktykowany nie tylko przez Kościół Rzymskokatolicki, ale też przez zupełnie niezależny od Watykanu i należący do polskiego nurtu starokatolicyzmu- Kościół Polskokatolicki. Sama wizyta odbywa się w praktycznie identyczny sposób jak w KRK, więc nie będziemy jej odrębnie opisywać.

Teologia na wesoło czyli Czercz Czanel - w dzisiejszym odcinku wyjaśnimy Wam czym jest kolęda i pokażemy kilka przykładów.


Tak oto powyżej przygotowani możemy już bez obaw i stresu wyczekiwać na przybycie naszego pasterza. (;-)


Jeżeli natomiast komuś ewidentnie znudziły się tradycyjne wizyty księży w domach i chce przeżyć coś hardcorowego, może uczestniczyć w jedynej w swoim rodzaju, internetowej kolędzie w wirytualnej parafii Chrystusa Króla, prowadzonej nie przez kogo innego, jak jednego ze zbuntowanych polskich księży. Uprzedzamy, za ta wizyta trwa nie kilkanaście lub kilkadziesiąt minut lecz prawie trzy godziny i najpewniej należy ją wpisać do wiadomej księgi rekordów... (;-)

Transmisja ubiegłoroczna...

Transmisja mszy i uroczystości na żywohttp://www.christusvincit-tv.pl/

Oczywiście publiczne przyznanie się do uczestnictwa w powyższej wizycie może skutkować narażeniem się własnemu proboszczowi i daleko idącymi konsekwencjami z jego strony, gdyż katoliccy duszpasterze nie znoszą konkurencji...

Na zakończenie naszego wirytualnego kazania, proponujemy krótki poradnik z cyklu:
Jak ugościć księdza podczas wizyty duszpasterskiej?
Przeczytaj TUTAJ i pamiętaj po wsze czasy, że tu jest Polska i ksiądz cię obserwuje... (;-)

1 komentarz:

  1. Mniej niż 100 pln włożyć do koperty nie wypada, a trzy czwarte Polaków nie wyobraża sobie życia bez dorocznej wizyty księdza.

    OdpowiedzUsuń

Często czytane