Wielkanoc nie jest najważniejszym świętem wszystkich chrześcijan

W wielu tytułach prasowych przed świętami Wielkanocnymi ciągle przewija się twierdzenie, że są one najważniejszymi świętami dla wszystkich chrześcijan (denominacji). Jak się okazuje, nie jest to do końca prawdą...

1.Jeżeli chodzi o jego najważniejszą rolę jaką odgrywaj Święto Zmartwychwstania Pańskiego , to dotyczy ona takich wyznań jak: rzymski katolicyzm, szeroko pojęte kościoły wschodnie, większość denominacji starokatolickich.

2.Zupełnie inaczej ma się sprawa w luteranizmie (ewangelicyzm augsburski), gdzie najważniejszym świętem liturgicznym jest Wielki Piątek,3.W innych kościołach protestanckich (np. ewangelikalnych), w dużej mierze wiele zależy od decyzji autonomicznych zborów, chociaż w wielu przypadkach nie wartościuje się znaczenia poszczególnych świąt, bo i po co to robić?

4.Zupełnie inną kategorię chrześcijan, stanowią tzw. nurty badackie- głównie Świadkowi Jehowy, ale nie tylko, którzy w ogóle nie obchodzą Wielkanocy, jak i innych "tradycyjnych" świąt chrześcijańskich, uznając tylko jedno- Pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa.

5.Jeszcze inaczej sprawa najważniejszego święta w roku liturgicznym ma się w kościołach mariawickich, gdzie wiodącym świętem jest Wniebowzięcie NMP, w końcu sama nazwa tych wyznań wskazuje, że drogowskazem jest dla nich naśladowanie życie Maryji...

6. Mormoni- Boże Narodzenie jest równie ważne jak Wielkanoc

Nawet pogoda pogubiła się w tej teologii... :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Często czytane