niedziela, 12 marca 2017

Żonaci mężczyźni będą wyświęcani na księży?

PILNE: Papież o możliwości święceń kapłańskich dla "żonatych, wypróbowanych mężczyzn". 
Obecny papież Franciszek całkowicie niespodziewanie zasugerował możliwość dopuszczenia do święceń żonatych mężczyzn, a wszystko to ze względu na coraz większe braki kadrowe pośród stanu duchownego, które w niektórych częściach świata uniemożliwiają normalną pracę parafii i nie pomoże w tym nawet "tradycyjny" import księży z Polski, gdyż także w naszym kraju już od dekady postępuje stopniowy spadek ilości kandydatów do seminariów duchownych, co oznacza początek kryzysu powołaniowego, który od wielu już lat występuje w krajach zachodnich.
Oczywiście nie oznacza to zniesienia celibatu dla obecnych duchownych, ale i tak należy tą zapowiedź traktować jako swoistą rewolucję w podejściu do bezżeństwa księży, szczególnie mając na uwadze bardzo ortodoksyjne poglądy w tej sprawie dwóch poprzednich papieży. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że będzie to już stanowić jawne odejście od jedynie słusznego, w kraju nad Wisłą, "nieomylnego" i niepodważalnego nauczania polskiego papieża (Santo Subito), który bronił instytucji celibatu jak niepodległości.

"Jan Paweł II, powołując się na Tradycję Kościoła, na naukę Soboru Watykańskiego II, na encyklikę Sacerdotalis caelibatus Pawła VI (1967), na biskupów, a także na dokumenty Synodu Biskupów z 1971 roku, uważa, że prawo celibatu kapłańskiego dla duchownych Kościoła łacińskiego, mimo że jest ono przez niektórych duchownych i świeckich krytykowane, powinno być zachowane w całej rozciągłości jako wyraz radykalizmu ewangelicznego. [5]"

Jeżeli zapowiedź zmian okaże się "ciałem", a nie przysłowiową bańką mydlaną, z której znów niewiele wyniknie, to zanosi się na największą reformę w Kościele od czasów "drugosoborowych".
Czy ta ewentualna zmiana może spowodować oczekiwaną przez część osób schizmę? To już jest temat na zupełnie inną dyskusję...


 Dowiedz się więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz