Ryt Francuski- od alchemii do racjonalizmuRyt Francuski Nowoczesny – ryt wolnomularski stosowany głównie przez obediencje i loże krajów romańskich. Został skodyfikowany w 1786 roku, obecna nazwa stosowana jest od 1799 roku. W 1878 roku, po usunięciu przez Wielki Wschód Francji słów Wielki Budowniczy Świata z oficjalnych dokumentów lożowych, zmienił nieco swój charakter, tracąc elementy religijno-mistyczne, chociaż większość obediencji na świecie pozostała przy pierwotnej wersji obrządku.

Obrządek składa się z siedmiu stopni, oprócz trzech podstawowych – ucznia, czeladnika i mistrza, posiada cztery wyższe szczeble (tzw. Porządki Mądrości/Różanego Krzyża):

1° Kawaler Wybrany
2° Wielki Wybrany (Kawaler Szkocki)
3° Kawaler Wschodu (Rycerz Mason)
4° Kawaler Różanego Krzyża (Doskonały Wolnomularz)

Początkowo istniał jeszcze tzw. Piąty Porządek, o charakterze nierytualnym, zawierający 81 stopni wyższych szczeblem od Kawalera Różanego Krzyża. Do zadań jego członków należało prowadzenie badań porównawczych różnych rytów i systemów masońskich, a także sprawowanie funkcji administracyjnych i kierowniczych nad rytem francuskim. Z czasem zanikł by po latach odrodzić się w różnorodnych wariantach stosowanych obecnie przez liczne obediencje francuskie i brazylijskie.

W rycie francuskim pracuje większość lóż Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej, Wielkiego Wschodu Polski oraz warszawska kapituła Sokrates podlegająca Wielkiej Kapitule Generalnej Rytu Francuskiego Wielkiego Wschodu Polski.Z radością informujemy, że Karol Wojciechowski, autor książki o Rycie Francuskim, zgodził się udostępnić ją jako darmowy e-book.
Książkę można pobrać na stronie Loży Gwiazda Morza. Bratu Autorowi i Siostrom oraz Braciom z Gwiazdy Morza bardzo dziękujemy!

Karol Wojciechowski

RYT FRANCUSKI:  OD ALCHEMII DO RACJONALIZMU   Historia, struktura i doktryna  obrządku nowoczesnego ‒  od początków masonerii francuskiej  aż do czasów współczesnych

Wolnomularstwo.pl

Wrocław 2009
Redakcja: MARIUSZ AGNOSIEWICZ

Skład i korekta: MARIUSZ AGNOSIEWICZ

Grafika: ZUZANNA NIEMIER

LINK:
http://www.loza-gwiazdamorza.pl/pl/Karol.Wojciechowski.Ryt_Francuski.Od.Alchemii.Do.Racjonalizmu.pdf


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza