sobota, 17 lutego 2018

Koreański nowy rok podczas olimpiady w Pjongczangu

Korea Południowa jest jednym z krajów, w których obchodzi się nowy rok aż dwa razy do roku. Pierwszego dnia stycznia według kalendarza słonecznego oraz pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego (plus dwa dni po nim) i właśnie ten drugi nowy rok przypadł akurat podczas trwania zimowej olimpiady w Pjongczangu. 

Koreański Nowy Rok ( hangyl :  설날 ; RR :  Seollal ; MR :  Sŏllal , znanego także jako: Wondan [ hangyl :  원단 ; Hancha :  元旦 ] Wonil [ 원일 ; 元日 ] Sinwon [ 신원 ; 新元 ]) otrzymuje się pierwszy dzień koreańskiego kalendarza księżycowego. Jest to jeden z najważniejszych tradycyjnych świąt koreańskich. Obchody trwają trzy dni i obejmują sam nowy rok i dwa kolejne dni. "Seollal" ogólnie odnosi się do Eumnyeok Seollal ( 음력 설날 , lit. "księżycowy nowy rok"), znanego także jako Gujeong ( 구정 ; 舊 正 ). "Seollal" może również odnosić się do Yangnyeok Seollal ( 양력 설날 , lit. "solar new year"), znanego także jako Sinjeong ( 신정 ; 新 正 ).

Koreański Nowy Rok zazwyczaj przypada w dniu drugiego księżyca po przesileniu zimowym , chyba że w okresie poprzedzającym Nowy Rok jest bardzo rzadki interwaliarny jedenasty lub dwunasty miesiąc. W takim przypadku Nowy Rok przypada w dniu trzeciego nowiu po przesileniu; następne wystąpienie tego nastąpi w 2033 roku.

Koreański Nowy Rok przypada zwykle tego samego dnia co Chiński Nowy Rok, z wyjątkiem sytuacji, gdy nów następuje między 15:00 UTC (koreańska północ) a 16:00 UTC (chińska północ). W takim przypadku (średnio raz na 24 lata), nowiu dzieje się na "następny dzień" w Korei w porównaniu do Chin, a koreański Nowy Rok będzie jeden dzień po chińskim Nowym Roku.

Obchody nowego roku w Silla są zaczerpnięte z tradycyjnych chińskich dzieł literackich, takich jak Księga Sui i Stara Księga Tanga .  Jednak najwcześniejszy zapis był w 3 wieku, w "Zapiskach z Trzech Królestw" , Book of Wei, Tom 30 ( 三國 志 魏書 東夷 傳 ). [1] W dynastii Joseon (1392-1897) wszyscy urzędnicy rządowi zgromadzili się w Pięciu Wielkich Pałacach, aby złożyć noworoczne życzenia.

Koreański Nowy Rok to zazwyczaj rodzinne wakacje i jest też znany jako "Seollal" (설날). Trzydniowe wakacje są wykorzystywane przez wielu, aby powrócić do swoich rodzinnych miejscowości, aby odwiedzić swoich rodziców i innych krewnych, gdzie wykonują rytuały przodków zwane charye . Trzy dni obejmują dzień poprzedzający, dzień nowego roku i dzień po nim. Koreańczycy nie tylko podróżują po kraju, ale także po całym świecie. Wielu Koreańczyków podróżuje z zagranicy, aby odwiedzić swoje rodziny na ten coroczny wypoczynek. Ponieważ jest to jedna z nielicznych okazji, w których rodziny mogą się spotykać i nadrabiać zaległości, uważane są za pełne szacunku i ważne, by uczestniczyć w tym święcie. Często członkowie rodziny najpierw odwiedzają starszych, a to obejmuje dziadków i rodziców. Uważa się również za osobę, która z szacunkiem oczekuje na odwiedziny swoich matek i teściów podczas koreańskiego Nowego Roku.

Podczas pierwszego ranka Koreańczycy okazują szacunek swoim przodkom. Tradycyjne potrawy są umieszczane na stole jako ofiara dla przodków, a rytuał rozpoczyna się głębokim ukłonem od wszystkich członków rodziny. Jest to oznaka szacunku i bardzo ważna praktyka pierwszego dnia Nowego Roku w Korei. Tam też modlą się o dobro wszystkich członków rodziny. Wielu Koreańczyków przebiera się w kolorowe tradycyjne koreańskie stroje zwane hanbok . Hanbok są zwykle noszone na specjalne okazje, takie jak wesela, koreański Nowy Rok, pierwsze urodziny dziecka itp.  Po rytuale członkowie zasiadają do wielkiej uczty.

Innym zaobserwowanym zwyczajem jest oświetlenie "księżycowego domu" zbudowanego z palnego drewna opałowego i gałęzi. To symbolizuje odparcie złych duchów na nowy rok. Wiele osób decyduje się również dodać życzenia, które chcą spełnić w przyszłym roku do domu księżycowego.

Sebae (세배, 歲 拜, ) to rytuał pobożności synowskiej, który jest tradycyjnie obserwowany na Seollalu. Ubrani w tradycyjne stroje dzieci życzą swoim: dziadkom, rodzicom, ciotkom i wujkom szczęśliwego nowego roku, wykonując głęboki tradycyjny ukłon (obrzędy z więcej niż jednym ukłonem są zwykle dla zmarłego) i słowa saehae bok mani badeuseyo ( Hangul : 새해 복 많이 받으세요), lub "Otrzymaj dużo szczęścia na Nowy Rok". Starsi zazwyczaj nagradzają ten gest, dając dzieciom pieniądze  lub "kieszonkowe" (zazwyczaj w postaci chrupiących papierowych pieniędzy) w jedwabnych workach wykonanych w pięknych tradycyjnych wzorach, a także oferując słowa mądrości (dŏkdam). Dawniej rodzice rozdawali ciastka ryżowe( ddeok ) i owoc  dzieciom.Święta kalendarza słonecznego

Nowy Rok - 1 stycznia
Dzień Ruchu Niepodległościowego - 1 marca
Dzień Dziecka - 5 maja
Dzień Pamięci - 6 czerwca
Dzień konstytucji - 17 lipca (nie jest wolny od pracy)
Dzień Wyzwolenia - 15 sierpnia
Święto Powstania Państwa - 3 października
Święta Bożego Narodzenia - 25 grudnia
Święta kalendarza księżycowego

Nowy Rok (Seol-Nal) - Pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego (+ 2 kolejne dni)
Narodziny Buddy - Ósmy dzień czwartego miesiąca księżycowego
Żniwa (Chuesok) - 14-16 dzień ósmego miesiąca księżycowego
Oczywiście tak się składa, że swój nowy rok świętują też chińscy sportowcy podczas olimpiady w Korei.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz