Dzień Świętego Patryka

17 marca w Irlandii obchodzone jest najważniejsze święto w tym kraju, Dzień Św. Patryka. Nasza czytelniczka reprezentująca tamtejszą Polę, że rodacy integrują się z lokalną społecznością. Jak donosi Wolna Encyklopedia w Irlandii może mieszkać nawet 200 tysięcy Polaków.

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.


Cudzoziemiec - taki sam człowiek jak Ty

Dziś w Irlandii obchodzone jest najważniejsze święto w tym kraju, Dzień Św. Patryka. Nasza czytelniczka reprezentująca tamtejszą Polę, że rodacy integrują się z lokalną społecznością. Jak donosi...
https://pl-pl.facebook.com/760131224006930/videos/1754317744588268/


Ciekawostki dotyczące święta...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Często czytane