Przełomowe odkrycie na Marsie

W dziedzinie podboju kosmosu sporo się ostatnio dzieje. 😃
Jak poinformowała NASA na zorganizowanej specjalnej konferencji prasowej Marsjański łazik Curiosity dokonał w ostatnim czasie dwóch niezwykle ciekawych odkryć: wykryto sezonową zmienność ilości metanu w atmosferze (więcej jest go na przełomie marsjańskiego lata oraz jesieni, najmniej zimą i na przełomie wiosny i lata) oraz śladowe ilości związków organicznych w marsjańskiej glebie.
Curiosity korzystając z modułu SAM (Sample Analysis at Mars) wykonał odwiert w skale osadowej (wiek 3.5 mld lat) na głębokość 5 cm. Wnikliwa analiza próbek (pokładowe laboratorium łazika podgrzewało je nawet do temperatury 860°C) wykazało obecność związków organicznych takich jak tiofeny, związki aromatyczne i związki alifatyczne. Nie było by w tym nic ciekawego gdyby nie to że takie związki mogą być pozostałościami po istniejącym w przeszłości życiu na Marsie. Pamiętajmy że przez pewien okres planeta ta znajdowała się bliżej wewnętrznej krawędzi ekosfery. Przysłowiowej oliwy do ognia dolewa tez duża obecność metanu, którego źródłem może być proste życie bakteryjne. Może to więc potwierdzać dotychczasowe przypuszczenia dotyczące istnienia jakichś form życia na Marsie w dalekiej przeszłości ale wcale nie musi...
Odwiert był zbyt płytki i związki te mogą być pochodzenia kosmicznego (np. spadające meteoryty). Zbliżające się wielkimi krokami marsjańskie misje ExoMars oraz Mars Express z pewnością dostarczą nam o wiele więcej danych. Ta druga będzie mogła wykonać odwiert na głębokość około 2 metrów 😃
To bardzo ciekawe odkrycie i choć moim zdaniem wciąż wiemy jeszcze za mało by już dziś popadać w euforię to zrobiliśmy właśnie bardzo duży krok w kierunku odkrywania kart historii Czerwonej Planety 😃 Czekajmy na kolejne odkrycia!

http://tiny.pl/gsq4k


W ramach niespodzianki zapraszamy wszystkich na jedyny w swoim rodzaju wirtualny spacer po Czerwonej Planecie. Wystarczy kliknąć w poniższy link:

http://youvis.it/aoqIVL

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza