sobota, 7 lipca 2018

Dżaszan, Parsowie, zaratusztrianizm i Freddie Mercury

Dżaszan (nabożeństwo dziękczynne) celebrowane przez mobedów z Indii (Parsów) na tle góry Demawend (pers. Damaawand), Iran.

Modlitwa pod gołym niebem, w bezpośredniej bliskości przyrody posiada (obok wielu innych) jedną, ponownie aktualną zaletę: taki naturalny "dom modlitwy" nie może zostać (bez zniszczenia całej ludzkości) wysadzony w powietrze, zamieniony w ruinę, spalony, a jego ściany potraktowane dłutem lub wapnem w celu unicestwienia oznak bytności poprzednich właścicieli budynku i zamiany na świątynię jednej z "jedynych słusznych" wiar.(Na marginesie: ciekawe, jakiego proszku do prania używają Parsowie, że szaty kapłanów są tak śnieżnobiałe?)Parsowie lub Indyjscy zaratusztrianie − grupa etniczna wywodząca od starożytnych Persów, wyznająca zaratusztrianizm, zamieszkująca przede wszystkim Indie (Bombaj – około 69 tysięcy).

Liczne skupiska Parsów zamieszkują także Europę (przede wszystkim Londyn – około 4 tys. osób), a także Stany Zjednoczone. Przy nasilającej się asymilacji i emigracji jej udział procentowy w społeczeństwie Indii spada. W Iranie współczesnym żyje mniej niż 30 tys. zaratusztrian – grupy, z której wywodzą się Parsowie.Parsowie są potomkami grupy około 120 tys. Persów, która w VIII wieku uciekła przed muzułmańskim prześladowaniem z Persji i osiedliła się na terenach Gudźaratu w Indiach. Rozwój grupy nastąpił, kiedy na początku XIX wieku stali się pośrednikami w handlu przy Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Tradycyjnym językiem Parsów jest język Awesty, czyli świętego zbioru tekstów – jednak znajomość jego jest znikoma i ogranicza się do liturgii religijnej. Współcześni Parsowie posługują się więc gudźarati lub coraz częściej angielskim.

Najbardziej znanymi Parsami byli Freddie Mercury (właściwie: Farrokh Bulsara) i J.R.D. Tata, założyciel jednej z największych firm świata – holdingu TATA.

Źródła:
https://www.facebook.com/Zaratusztrianie/posts/1599161980120660
https://pl.wikipedia.org/wiki/ParsowieBrak komentarzy:

Prześlij komentarz