środa, 11 lipca 2018

Fatalne teksty Biblii- biskup John Shelby Spong

John Shelby „ Jack ” Spong (urodzony 16 czerwca 1931) to były amerykański biskup w Kościele Episkopalnym . W latach 1979-2000 był biskupem Newark (z siedzibą w Newark , New Jersey ). Jest liberalnym teologiem chrześcijańskim , religijnym komentatorem i autorem. Apeluje o fundamentalne przemyślenie wiary chrześcijańskiej z dala od teizmu i tradycyjnych doktryn.

Książka nazywa się „Why Christianity must Change or Die”.

Link 1:
https://johnshelbyspong.com

Link 2 (z tego wykładu został wyrwany fragment):
https://youtu.be/yZM3FXlLMug

Link 3 (debate z Craigiem):
https://youtu.be/-VP8xbYNwoU

Link 4:
https://youtu.be/HxHYJykx4nQ


Bóg po drugiej stronie Morza Czerwonego (8:49 w moim filmie)
Mam obiekcje co do fragmentu w którym Spong mówi że „Bóg..”
Ja nie znajduje żadnego takiego fragmentu w księdze wyjścia. Zgodzę się że Bóg w 14:17 twierdzi że ma zamiar wymordować Egipcjan dla własnej chwały (jeszcze żaden chrześcijanin nie był w stanie wytłumaczyć mi w jaki sposób „dla mojej chwały” różni się od „bo mi się tak kurwa podoba”). Również wiemy że Bóg nie musiał zabijać Egipcjan, jako że wiemy z poprzednich wersetów że równie dobrze mógłby zmienić ich serca na dobre (nie widzę sprzeczności w tym twierdzeniu) lub wzniecić ten słup obłoku na dłużej (Wj 14:19) lub sprawić żeby „popłoch” trwał trochę dłużej (Wj14:24-25). Ale, oczywiście, wolał ich zamordować. Ciekawe jaką ilość „chwały” mu to przyniosło w skali od 1 do 10.
Wracając - to Mojżesz cieszy się, i śpiewa z powodu śmierci Egipcjan w rozdziale 15, a potem dołączają do niego kobiety (15:20).

Tora mówi że nie można niewolić innego żyda (24:46 w moim filmie).
Jasne że można!! Księga Wyjścia 21:2! Różnica jest taka że hebrajski niewolnik może służyć tylko max. 7 lat. Ale jest w prawie Mojżeszowym kruczek który pozwala zachować go (jako niewolnika) na zawsze - Wj 21:4-6.


Tłumaczenie - Łukasz Wybrańczyk
_______________________________________
Linki:
Facebook - https://www.facebook.com/smiem.watpic.yt
Twitter - https://twitter.com/smiemwatpic
Youtube - https://www.youtube.com/channel/UC-Q7...
Oficjalna strona - smiemwatpic.pl

Biskup Kościoła Episkopalnego w Ameryce - John Shelby Spong. Fragment wywiadu: Pieklo, jako wymysł kościoła. Napisy PL https://youtu.be/hqWX83h1

Biskup Kościoła Episkopalnego w Ameryce - John Shelby Spong. Fragment wywiadu.

"Bóg nie jest chrześcijaninem! nie jest też muzułmaninem, żydem, hindusem czy buddystą. To wszystko są ludzkie systemy wierzeń!
Ludzie stworzyli je, by pomóc sobie kroczyć w stronę tajemnicy Boga."
"Wy i ja jesteście ludźmi, którzy właśnie powstają, a nie są upadłymi.
Naszym problemem nie jest to, że urodziliśmy się grzesznikami.
Naszym problemem jest to, że jeszcze nie wiemy jak osiągnąć w pełni bycie człowiekiem.
Misją Chrystusa nie jest ratowanie grzeszników,
lecz umocnienie i wezwanie was byście się stali bardziej i w pełni człowiekiem niż kiedykolwiek zdawaliście sobie sprawę z tego, jaki potencjał macie by nim być.
Być może zbawienie musi wyrazić się w formie wzrostu waszego człowieczeństwa, zamiast ratowania was przed nim."


"Dwanaście punktów za reformą" Sponga zostało pierwotnie opublikowane w "The Voice" , biuletynie diecezji Newark, w 1998 roku.  Spong opisuje je w swojej książce Nowe chrześcijaństwo dla nowego świata :

1.Teizm , jako sposób na zdefiniowanie Boga, jest martwy, więc większość teologicznej rozmowy o Bogu jest dziś bez znaczenia. Musimy znaleźć nowy sposób mówienia o Bogu.
2. Ponieważ nie można dłużej myśleć o Bogu w kategoriach teistycznych, bezsensowne staje się poszukiwanie zrozumienia Jezusa jako wcielenia teistycznego bóstwa,więc chrystologia wieków zbankrutowała.
3. Biblijna opowieść o doskonałym i skończonym stworzeniu, z którego ludzie popadli w grzech, jest przeddarwinowską mitologią i podarwinowskim nonsensem.
4. Dziewicze narodziny , rozumiane dosłownie (biologicznie) sprawia, że boskość Chrystusa,  rozumiana tradycyjnie jest niemożliwa.
5. Cudowne historie Nowego Testamentu nie mogą już być interpretowane w postnewtonowskim świecie jako nadprzyrodzone wydarzenia dokonywane przez wcielone bóstwo.
6. Widok krzyża jako ofiary za grzechy świata jest barbarzyńską ideą opartą na prymitywnych koncepcjach Boga i należy go odrzucić.
7. Zmartwychwstanie jest działaniem Boga. Jezus został wzbudzony w rozumieniu Boga, dlatego nie może to być fizyczna resuscytacja występująca w ludzkiej historii.
8. Opowieść o Wniebowstąpieniu zakłada trzypoziomowy wszechświat i dlatego nie może być tłumaczona na język pojęć w postkopernikańskiej erze kosmicznej.
9. Nie ma zewnętrznego, obiektywnego, objawionego standardu zapisanego w pismach świętych lub na tablicach kamiennych, które będą kierować naszym etycznym zachowaniem przez cały czas.
10. Modlitwa nie może być prośbą skierowaną do teistycznego bóstwa, aby działała w ludzkiej historii w określony sposób.
11. Nadzieja na życie po śmierci musi zostać oderwana na zawsze od mentalnej kontroli nagród i kar. Kościół musi zatem porzucić swoją zależność od winy jako motywatora zachowania.
12. Wszyscy ludzie noszą Boży obraz i muszą być szanowani za to, kim jest każda osoba. Dlatego żaden zewnętrzny opis bycia, czy to w oparciu o rasę , pochodzenie etniczne , płeć czy orientację seksualną , nie może być właściwie wykorzystany jako podstawa do odrzucenia lub dyskryminacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz