niedziela, 16 września 2018

Faravahar- najbardziej znany symbol zaratusztrianizmu



Faravahar (Farohar) – jeden z najbardziej znanych symboli religijnych zaratusztrianizmu.
Symbolizuje Frawaszi lub drogę ludzkiej duszy od narodzin do śmierci człowieka. Odzwierciedleniem tej drogi jest pierścień znajdujący się w centralnej części symbolu. Postać człowieka oznacza nawiązanie do wszystkich ludzi, natomiast skrzydła oznaczają trzy główne reguły: dobrej myśli, dobrego słowa (wymiany myśli) oraz dobrego działania.
Według szerszej interpretacji symbolika Faravaharu jest prezentowana tak:
1. Wewnątrz znajduje się postać starca, przedstawiająca mądrość wieku i Ahura Mazdy.

2. Dwa skrzydła z dwóch stron, mają trzy główne rzędy piór. Te główne rzędy piór symbolizują "dobre myśli, dobre słowa i dobre uczynki", Skrzydła są zarazem motywem lotu ku dobru i nieśmiertelności, są też symbolem postępu i rozwoju.

3. Dolna część/ogon Faravahara składa się z trzech rzędów piór, reprezentujących "złą myśl, złe słowa i złe uczynki", które przynoszą nieszczęście ludziom i światu. Przypominają, że nasz świat ani nie jest do końca dobry, ani też całkiem zepsuty przez Arymana

4. Na dole znajdują się dwie pętle/„wąsy” po dwóch stronach Faravahara, które reprezentują siły dodatnie i siły ujemne. Pierwsza skierowana jest w stronę twarzy, a druga znajduje się z tyłu. Wskazują one, że musimy zwracać się w kierunku dobra i odwracać się od zła.

5. Pierścień w centrum symbolizuje wieczność wszechświata i wieczną naturę duszy. Jako okrąg nie ma początku ani końca.

6. Jedna z rąk skierowana jest w górę, wskazując, że istnieje tylko jeden pozytywny kierunek wyboru drogi życia: do przodu. Druga ręka trzyma pierścień. Pierścień ten symbolizuje władzę Ahura Mazdy nad dobrym stworzeniem, jego królewskość i chwałę (chwarenach), niektórzy tłumaczą go jako pierścień przymierza reprezentując lojalność i wierność. Oznacza to, że zaratusztrianin gdy składa obietnicę, jak pierścienia i nie można go złamać. Pierścień przymierza, który znajduje się w centrum Faravahara, jest również symbolem nieśmiertelności ducha. Z tego powodu zaratusztrianie starają się nadmiernie nie opłakiwać śmierci swoich ukochanych, ponieważ uwierzą, że ich duch podniesie się na wyższy poziom w innym świecie.

Faravahar przypomina, że każdy jest odpowiedzialny za swój własny czyn i wybór.

Nazwa symbolu pochodzi z języka awestyjskiego - fara lub fira, co znaczy "lecieć" lub "ten, który leci". Vahar (varti) znaczy w tym języku tyle, co "wybór dobra" lub "wybór dobrego ducha". A zatem Faravahar oznacza "wybór najwyższego dobra", "wybór ducha najwyższego lotu".
Pomimo muzułmańskiego podboju i zdegradowania wyznawców zaratusztrianizmu do statusu dhimmi faravahar pozostał obecny w kulturze irańskiej jako symbol irańskiej kultury, podobnie jak niektóre zoroastryjskie święta. Faravahar bywa więc noszony współcześnie niezależnie od przekonań religijnych.


https://www.facebook.com/Zaratusztrianie/photos/a.467199613316908.92385.157973627572843/1668195729883951/?type=3&theater

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz