czwartek, 4 października 2018

Drugi Watykan w Afryce

To niesamowite, ale nagle w dżungli Wybrzeża Kości Słoniowej pojawia się imponująca kopuła bazyliki Yamoussoukro. Z bliska jest jeszcze bardziej fascynująca, jest to replika Watykanu, która została zbudowana w 1989 roku, a jej budowa trwała tylko trzy lata. Ta praca została wykonana przez byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, który zmarnował swoją fortunę i przekazał ją Watykanowi. Autorem tego wielkiego afrykańskiego kościoła jest libański architekt Pierre Fakhory. Marmur został sprowadzony z Włoch i Hiszpanii, podczas gdy okna pochodziły z Francji. Ogrody, w których przebywają pielgrzymi, są symetryczne i wzorowane na ogrodach Wersalu we Francji. Istnieją dwa złote posągi Dziewicy. W bazylice znajduje największe witrażowe okno na świecie, które zostało wyprodukowane w Nanterre we Francji i zajmuje 7 363 metrów kwadratowych. Ta bazylika jest miejscem pielgrzymek, zawsze witającym wiernych z całego świata.
Bazylika nazywana jest największym kościołem świata, a powstała w kraju zamieszkiwanym jedynie przez 13 procent ludności wyznającej rzymski katolicyzm. Tak czy inaczej, jeżeli doszłoby do schizmy afrykańskiej, będą mieli gdzie ulokować swojego papieża... 😃

1 komentarz:

  1. Ładnie napisane:
    "Ta praca została wykonana przez byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, który zmarnował swoją fortunę i przekazał ją Watykanowi."
    ( ͡º ͜ʖ͡º)

    OdpowiedzUsuń