szeroko

test1

Dzieje zdrady kleru

Konfiskata za „zdradę kleru” i „zdradzonych robotników”
Sąd Okręgowy w Cieszynie, wydział II karny, na posiedzeniu 22 lipca 1937 r. postanowił zatwierdzić zarządzoną i wykonaną przez Dyrekcję Policji w Bielsku konfiskatę czasopisma „Tydzień Robotnika”, związanego z PPS. „Cały nakład skonfiskowanego druku ma być zniszczony”. Poszło o dwa artykuły: „15 lat temu...” oraz „Dzieje zdrady kleru”.
Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku:
„W powyższych artykułach periodycznego czasopisma „Tydzień Robotnika” w numerze 30 z 18.07.1937 r. autor twierdzi – w artykule „15 lat temu” - że robotnicy wywalczyli Polskę, a ci co w Polsce rządzą zapomnieli o wskrzesicielach, tj. robotnikach, a w zamian za krew i ofiary, poniesione dla Polski przez robotników, odebrano im prawa polityczne i oddano elicie, która obojętnie alb wrogo odnosiła się do sprawy polskiej. W Polsce podejmuje się próby faszyzacji i ugruntowania niewoli mas ludowych, a ludowi śląskiemu gotuje się niebezpieczeństwo zagrażające jego wolności i próbuje się zabrać mu autonomię.
W drugim zaś artykule „Dzieje zdrady kleru” twierdzi autor, że kler zaprzedał wrogom ojczyznę, handlował świętościami, za obce dukaty wysługiwał się zaborcom, pomagał grabić ziemię ojczystą, brał w obronę niesprawiedliwość, był wspólnikiem rządów tyranii, duchowieństwo w Polsce było i jest sługą nie Boga tylko mamony, wrogo odnosiło się do Powstania Styczniowego, a obecnie samo chce decydować o losach naszego kraju.
Z powyższego okazuje się, że wiadomości podane w naprowadzonych artykułach są fałszywe i jako takie zdolne są wywołać niepokój publiczny w rozumieniu art. 170 k.k. wobec czego należało zatwierdzić konfiskatę”.
Fałszywe czy nie? - mogli się nad tym zastanawiać mieszkańcy polskiego Śląska A.D. 1937.





Źródło:
https://bit.ly/2nnJfnV

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz