szeroko

test1

Duchowni katoliccy mistrzami zen

Czy można być katolickim duchownym i jednocześnie mistrzem zen? Dla większości mieszkańców naszego kraju z pewnością taka możliwość nie mieściłaby się w głowie, tymczasem żyją na świecie osoby, które są tego żywymi przykładami.


Kilka lat temu, na zaproszenie kieleckiego wydawnictwa "Charaktery," z wizytą do Polski zawitał o. Robert Kennedy, który jest jezuitą i mistrzem zen. Urodził się w 1933 roku w Nowym Jorku, w 1951 roku wstąpił do jezuitów, a w 1965 przyjął święcenia kapłańskie. Swoją praktykę zen rozpoczął u roshiego Kouna Yamady z Kamakury, a po powrocie do USA kontynuował trening zen. W 1991 roku został upoważniony do nauczania zen w sandze Białej Śliwy (przez roshiego Bernarda Glassmana), a w 1997 roku został mistrzem zen. Założył własną szkołę zen Morning Star Zendo, którą do dziś prowadzi. Jako pierwszy katolicki ksiądz w USA otrzymał honorowy tytuł Roshi. Kieruje Katedrą Teologii w Saint Peter's Collage w Jersey City, gdzie wykłada teologię i język japoński. Jest praktykującym psychoterapeutą w Nowym Jorku. Wydawnictwo Charaktery wydało jego książkę pt. "Dary zen dla chrześcijan".



Jego głęboka wiedza i szacunek dla buddyzmu, połączone z wypełnianiem zakonnego powołania jezuity, czynią zeń niezastąpionego orędownika szczerego dialogu międzyreligijnego.





"Duch zen, duch chrześcijaństwa."
Jak pogodzić praktykę zen z byciem chrześcijaninem? Czy zakonnik i ksiądz może być mistrzem?

Książka pozwala podjąć samodzielną próbę odpowiedzi na pytania: co zen wnosi do chrześcijańskiej modlitwy, jak ksiądz i zakonnik może być nauczycielem i mistrzem zen, czy zen prowadzi do Boga, skoro buddyzm milczy o Bogu.
Sam autor, Robert E.Kennedy, nie stara się udzielić odpowiedzi na te pytania, ale pokazuje jak osoba, która nie zmieniła swojej religii odnalazła się na ścieżce zen.



Jezus i Budda: praktykowanie różnych tradycji *****
Reżyseria: John Ankele
Zwiastun plus fragment filmu dokumentalnego. „Tam, gdzie teologowie kłócą się i debatują, my, mistycy, mówimy tym samym językiem”. - Thomas Merton





Tylko oddech, żadnych słów


Stefan Bauberger jest jezuitą, mistrzem zen, doktorem fizyki teoretycznej i profesorem habilitowanym filozofii przyrody w Hochschule für Philosophie w Monachium, gdzie wykłada filozofię przyrody, teorię nauk i filozofię buddyzmu. Kilka lat temu poprowadził w Kielcach spotkania medytacyjne pod hasłem "Droga do głębi serca". Spotkania odbywały się w malowniczo położnym XVII-wiecznym klasztorze oo. Pallotynów na Karczówce.
Już jako nastolatek interesował się medytacją zen i uczestniczył  w sesshin z Hugo Makibi Enomiya-Lassalle, zanim został członkiem Towarzystwa Jezusowego w 1981 roku.
W latach 1997–1999 kilkakrotnie przebywał w Indiach w celu studiowania buddyzmu.
W 2011 roku Bauberger przejął duchowe zarządzanie ośrodkiem Zen Almtal-Zendo w Pettenbach w Austrii , który został założony w 400-letnim młynie, a w październiku 2015 roku ośrodek został przeniesiony do Spiegelau w Lesie Bawarskim. Zmieniono nazwę na Zendo. Prowadzi także kursy medytacji Zen w różnych miejscach i prowadzi Herzgrund Sangha w Monachium jako mistrz zen.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz