Na kogo głosują polscy klerycy?

Wiele osób w kraju nad Wisłą zastanawia się pewnie na kogóż to głosują alumni katolickich seminariów duchownych w kraju nad Wisłą? Mylą się zarówno ci, którzy myślą, że seminarzyści są bardziej liberalni od swoich starszych kolegów po fachu, więc wybierają partie bardziej liberalne. Mijają się z rzeczywistością także ci wszyscy, którzy mniemają, że prawie wszyscy oni głosują na partię tzw. dobrej zmiany.  W badaniach przeprowadzonych przez ks. Krzysztofa Pawlinę, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie widać, że alumni najczęściej głosują na PiS.

Wynikami badań ks. rektor PWTW pochwalił się w czasie Zjazdu Wyższych Rektorów Seminariów Duchownych. Zostały one opublikowane w książce: Ks. Krzysztof Pawlina, "Powołania kapłańskie AD 2020", Wydawnictwo Naukowe Collegium Bobolanum, Warszawa 2020.

Wśród kleryków dominują prawicowe postawy. Wśród przyjętych do seminariów w roku akademickim 2019/2020 na PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w maju 2019) głosowało 62 proc. Drugim najchętniej wybieranym ugrupowaniem była Konfederacja (24 proc. głosów). 7 proc. zagłosowało na Koalicję Europejską i 6 proc. na Kukiz’15.Jak widać powyżej, bardzo mikroskopijna część kleryków wybiera takie ugrupowania polityczne jak: PO, PSL czy partie lewicowe, więc na nic się zdadzą wszelakie próby umizgów tych ugrupowań wobec kleru łudzących się bezpodstawnie, że otrzymają wzamian poparcie z ambony. Natomiast gdyby doszło do ewentualnej schizmy w Kościele, to praktycznie już wiadomo kogo poparliby przyszli księża z kraju nad Wisłą...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza