szeroko

test1

Petycja polskich katolików do biskupów

 DO BISKUPÓW POLSKICH - POSŁUCHAJCIE NASZEGO GNIEWU   

Część z nas - polskich katolików - wiele razy pisała do Was listy. Były one pisane z troską o Kościół, pełne zapewnień o dobrej woli nadawców. Był w nich smutek, niepokój i oczekiwanie na równie zaangażowaną odpowiedź. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi. A  tym razem jest w nas gniew. Posłuchajcie naszego gniewu. To, jak niszczycie nasz Kościół, naszą wspólnotę, woła o pomstę do nieba. Zdradziliście wiele Chrystusowych nauk, w tym tę najważniejszą - o miłości - i ulegliście żądzy władzy. To ona kazała Wam wejść „z królami  w alianse” i czerpać pełnymi garściami przywileje nadawane przez cynicznych i tchórzliwych polityków. Poczuliście bezkarność i zaczęliście z niej korzystać. Myśleliście, że wolno Wam wszystko i że unikniecie kary za zbrodnie, przestępstwa i sprzeniewierzenie się Ewangelii. Nadal  myślicie, że wszystko się jakoś ułoży i wierny Boży Lud  będzie Wam posłuszny. Nie będzie. Wiemy już wiele o zbrodniach pedofilii, wiemy wiele o grzechu obojętności wobec tych zbrodni i cierpienia ofiar. Widzimy Waszą chciwość, lenistwo i pychę, która nie pozwala Wam zobaczyć własnych grzechów i dążyć do nawrócenia. Widzimy waszą  obłudę, która pod gładkimi i nudnymi frazesami o miłosierdziu kryje często poczucie wyższości czy wręcz pogardę dla ludzi – i tych wiernych, posłusznych, którzy nadal Wam ufają i tych, którzy Waszej władzy uznawać nie zamierzają. Właśnie dla większości Polek i Polaków przestajecie być jakimkolwiek autorytetem moralnym i intelektualnym, a dla większości katoliczek i katolików przewodnikami religijnymi i duchowymi. Nie sprawdziliście się nawet w roli zarządu polskiego oddziału międzynarodowej korporacji, w którą zamieniliście instytucjonalny Kościół. Skutecznie straciliście młodzież, roztrwoniliście szacunek, jakim jeszcze do niedawna część Kościoła mogła się cieszyć. Nie potrafiliście wziąć nauki z doświadczeń Kościołów w Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Irlandii. Prowadzicie polski Kościół ku upadkowi. Oczekujemy od Was wszystkich publicznie wyrażonej skruchy za zło i zgorszenie, które siejecie. Oczekujemy od Was pokutnych nabożeństw i pokutnych pieszych pielgrzymek. Oczekujemy, że opuścicie swoje fotele w siedzibie Episkopatu i biskupie pałace. Idźcie pracować do szpitali,  hospicjów i przytułków. Być może od tego rozpocznie się leczenie naszej ciężko chorej wspólnoty.  Może jeszcze nie wszystko stracone.

Krystyna Łubnicka      Skontaktuj się z autorem petycji


Treść pod linkiem:


Petycja promowana jest przez "Kontakt".

„Kontakt” to magazyn lewicy katolickiej. Wydajemy się na papierze i w internecie. Łączymy lewicową wrażliwość na problemy wielowymiarowego ubóstwa i wykluczenia społecznego – w skali zarówno lokalnej, jak i pozaeuropejskiej – z inspiracjami płynącymi z nauki społecznej Kościoła, tradycji chrześcijaństwa ubogiego i zaangażowanego społecznie oraz teologii wyzwolenia.

Tworzymy jedyny w Polsce magazyn lewicy katolickiej. Udowadniamy, że te pojęcia nie są ze sobą sprzeczne. Budujemy zaangażowane środowisko, publikujemy opiniotwórcze teksty, inicjujemy działania społeczne. Wierzymy, że możliwa jest budowa społeczeństwa przekraczającego podziały ekonomiczne, polityczne, kulturowe, religijne. Zmieniamy Kościół od wewnątrz.

Lewica katolicka – co to właściwie znaczy?

Po pierwsze: sprawiedliwość społeczna i ekologiczna

Podobnie jak miarą wytrzymałości mostu jest wytrzymałość jego najsłabszego przęsła, tak też miarą jakości naszych społeczności jest jakość życia ich najsłabszych członków. Świat jest zbyt złożonym, by ktokolwiek z nas ponosił wyłączną odpowiedzialność za swój los. Uważamy, że każdy powinien móc liczyć na solidarność wspólnoty, a nie tylko na litość i współczucie.

Po drugie: przeciwko ubóstwu, wykluczeniu i przemocy

Jesteśmy przekonani o tym, że człowiek nie może żyć pełnią życia, jeżeli na co dzień doświadcza stanów i sytuacji, które odczłowieczają go i ograniczają jego wolność. Problemów społecznych nie rozwiąże jednak samoczynnie ani wzrost gospodarczy, ani ludzka szlachetność.  Musi im stawić czoła całe społeczeństwo, zaczynając od wysłuchania tych, którzy przez wykluczenie i cierpienie pozostają niesłyszalni.

Po trzecie: cała nadzieja we wspólnotach

To wspólnoty pozwalają na przekraczanie podziałów społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych. To one  tworzą relacje oparte na współzależności i wzajemnym zaufaniu. Stanowczo odrzucamy język klasowej i plemiennej pogardy, który sprawia, że znajdujący się w potrzebie „drugi” staje się niezasługującym na pomoc „innym”, a niekiedy wręcz stanowiącym zagrożenie „obcym”.

Wierzymy w to wszystko nie pomimo tego, że jesteśmy chrześcijanami, lecz właśnie dlatego, że nimi jesteśmy i że bardzo poważnie traktujemy społeczny radykalizm Ewangelii.

Po czwarte: inny Kościół jest możliwy

Wpływamy na Kościół od wewnątrz, bo uważamy, że taka jest rola świeckich katolików. Krytykujemy zjawiska, które budzą nasz niepokój lub stanowczy sprzeciw, takie jak: powiązanie z władzą, przestępstwa seksualne i ich tuszowanie, hierarchiczność i klerykalizm. Walczymy o Kościół ubogi, transparentny i gotowy do rozliczania się z własnych grzechów, nieodcinający się od polityki, ale w swoim zaangażowaniu zawsze stający po stronie słabszych.

Gdzie nas czytać?

Na papierze: Trzy razy do roku wydajemy numer papierowy, w którym staramy się kompleksowo opisać wybrane zagadnienie. Wszystkie numery można kupić przez internet (do czego zachęcamy) oraz w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24a w Warszawie. Bieżący numer dostępny jest w salonach Empik na terenie całego kraju.

W internecie:  W magazynie internetowym publikujemy bieżące komentarze oraz teksty z poszczególnych działów. Oprócz tego raz w miesiącu  przygotowujemy odsłonę tematyczną, w której zajmujemy się szerzej wybranym przez nas zagadnieniem i kompleksowo je opisujemy.

https://magazynkontakt.pl/





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz