szeroko

test1

Sylwester z Jędraszewskim

Jak się dziś bawicie? Domówka, knajpa, bal? 🕛🥳💃🥂🍾🎈🎆

A może kościół? 😄

W niektórych świątyniach w kraju odbywają się o 24.00 msze święte. M.in. w Krakowie w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, której będzie przewodniczyć znany i lubiany przez wielu arcybiskup Marek Jędraszewski. Ciekawe kogo/co zaatakuje w kazaniu tym razem?

Pasterki Noworoczne zapoczątkował Jan Paweł II jeszcze jako abp Karol Wojtyła w 1960 roku.
 To już prawie 60-letnia tradycja, którą zapoczątkował Jan Paweł II w 1960 r. jeszcze jako pomocniczy biskup krakowski, gromadząc na początku środowiska akademickie, a potem wszystkich chętnych na to niecodzienne świętowanie nadejścia Nowego Roku.

Zwyczaj pasterki noworocznej był kontynuowany przez następców papieża na stanowisku metropolity krakowskiego: kardynałów Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. Podtrzymuje go również obecny ordynariusz krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, modląc się o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców miasta i diecezji w Nowym Roku.




📸 Fot.
• Plakat Pasterki Noworocznej ze strony Archidiecezji Krakowskiej


Tym razem było o:

➡️ pokoju i ideologiach: "Chcąc budować pokój trzeba szukać prawdy odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie. Ten pokój trzeba budować nieustannie, bo nie jest on dany raz na zawsze, jest skarbem, który można łatwo utracić"

➡️ wojnie: „zaczyna się bardzo często w imię tzw. tolerancji, by kogoś innego osadzić w oczekiwanym przez siebie obrazie zła i kłamstwa, by potem móc go bezkarnie oskarżać”

➡️ wezwaniu do nawrócenia ekologicznego: "nawrócenie ekologiczne zaczyna się od naszego synostwa wobec Boga, który stworzył nas na swój obraz i swoje podobieństwo, i kazał nam czynić sobie ziemię poddaną, tzn. żebyśmy na całe bogactwo stworzonego świat potrafili patrzeć z taką odpowiedzialnością i taką miłością z jaką On powoływał ten świat do istnienia"

➡️ ekologii: "Ochrona tego świata, robienie wszystkiego, aby ten wielki skarb, jakim jest świat nie został przez nieodpowiedzialność człowieka zniszczony, staje się dla nas wielkim zadaniem"

#ePiSkopatologia


Tak było rok temu...



Przemek Hewelt To ja sobie pozwolę...
----
1. Nie, nie będę się natrząsać nad Jędraszewskim - są bardziej fundamentalne pytania;

2. Formowanie poglądu na świat może wychodzić od autorytetu ksiąg / władzy religijnej - pozytywem jest JAKAŚ spójność obrazu uzgodnionej rzeczywistości i świata nadprzyrodzonego a minusem jest to, że każde nowe odkrycie nauk szczegółowych stanowi wyzwanie nie tylko dla interpretacji danego zjawiska, ale dla całego obrazu świata, i systemu religijnego, łącznie z władzą religijną;
3. Pogląd na świat można ukształtować na zasadzie prymatu nauk szczegółowych z pozostawieniem spraw nadprzyrodzonych autorytetom religijnym bądź też odrzucając takie autorytety w całości. Plusem jest poczucie obiektywności swoich poglądów a minusem założenie, że odkrycia naukowych są jednoznaczne i niezmienne. Problem w tym, że nie są a chociażby fizyka kwantowa wprowadziła do nauki element pozornej irracjonalności, wręcz mistyki;
4. W końcu można wejść w dialog z nauką z punktu widzenia wierzeń religijnych - np. analizując stare księgi religijne poddać je najpierw analizie takiej jakiej poddawane są wszystkie teksty - literackiej, historycznej itd - i dopiero wtedy przekładać ich kontekst na język współczesnego człowieka wierzącego. Można na przykład uznać odrębność psychologii od wierzeń religijnych i nie starać się zastępować pomocy psychologicznej rozmowami duchowymi - bo to jednak różne i w dużej mierze rozłączne światy.
5. Te różne podejścia mają całkiem konkretne konsekwencje w tym jak instytucje religijne widzą kwestię swojej władzy nad ludźmi i całkiem formalnego wpływu na prawodawstwo i życie społeczne.
6. Jędraszewski reprezentuje punkt widzenia, który ma swoje korzenie w 313 roku w desperackiej próbie ratowania Rzymu poprzez nadanie chrześcijaństwu statusu jednoczącej religii państwowej. A wiadomo - z raz pozyskaną władzą rozstać się trudno. Nie chcę władzy hierarchów kościelnych nad sobą i w tym sensie jestem zdecydowanym przeciwnikiem Jędraszewskiego i jemu podobnych. I tyle. Cokolwiek ponad byłoby niepotrzebną stratą energii emocjonalnej...