Szybsze kościelne rozwody i rozgrzeszenia za aborcję

Od jakiegoś już czasu prawie nie ma kwartału ani nawet miesiąca, w którym obecny papież nie naraziłby się czymś polskim hierarchom, ultakatolickim publicystom oraz największej polskiej, a raczej toruńskiej rodzince radiowej. Tym razem postanowił skrócić i uprościć procedury umożliwiające kościelne unieważnienie małżeństwa nawet do czterdziestu pięciu dni. Oczywiście należy przy tym wszystkim dodać, że w naszym kraju od kilkunastu lat wzrosła o około połowę liczba kościelnych unieważnień małżeństwa, chociaż z drugiej strony popularność ślubów kościelnych jest w naszym kraju coraz mniejsza, z jednoczesnym wzrostem liczby tzw. związków nieformalnych.
Naszym zdaniem bardziej boi się o. dyrektora... (:-)


Reforma Franciszka
- W szczególnie oczywistych przypadkach biskup każdej diecezji będzie miał władzę orzekania o nieważności małżeństwa.
- Do tej pory w każdym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa automatycznie działała apelacja do drugiej instancji. Teraz nie będzie ona obowiązkowa.
- Papież zaznacza, iż pracownicy trybunału mają prawo do sprawiedliwego wynagrodzenia. Zachęca jednocześnie, aby na ile to możliwe zapewniono darmowość procesu o stwierdzenie nieważnośc...i małżeństwa.
- Zasada nierozerwalności małżeńskiej nie zmienia się. W reformie nie chodzi o ułatwienie unieważnień, tylko o usprawnienie i przyspieszenie procesów.

Przyczyny unieważnienia małżeństwa:
-zatajenie pobytu w więzieniu
-krótkie pożycie małżeńskie
-pozostawanie współmałżonka w związku nieformalnym z inną osobą w chwili ślubu  po nim
-zatajenie poważnej choroby zakaźnej
-bezpłodność (zatajenie)
-przemoc fizyczna
-niepoczytalność potwierdzona orzeczeniem lekarskim
-aborcja
-zatajenie posiadania dzieci z poprzedniego związku

Oczywiście z okazji tzw. "roku jubileuszowego" Franciszek zezwolił też wszystkim księżom na odpuszczenie "grzechu aborcji" (z dokonaniem przez osobę spowiadającą się szczerej skruchy), co dotychczas było zarezerwowane wyłącznie dla biskupów, którzy ewentualnie mogli upoważnić do tego niższych rangą duchownych.

JUBILEUSZOWY ROK MIŁOSIERDZIA
(grudzień 2015 - listopad 2016)
- Wszyscy księża będą mogli rozgrzeszyć w spowiedzi aborcję - podczas Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
- Spowiedź odbyta u księży lefebrystów podczas Jubileuszowego Roku Miłosierdzia będzie ważna (pomimo konfliktu Bractwa św. Piusa X z Watykanem)....
- Odpust jubileuszowy będzie można uzyskać nie tylko w bazylikach i sanktuariach, ale także w kaplicach więziennych.

Facebook.com/KosciolDlaMniejPraktykujacych


Czytając to wszystko, ultakatolicy mogą odnieść wrażenie (+palpitacje serca)- szczególni ci z Kraju nad Wisłą, że to ewidentna zdrada jedynie słusznego nauczania jedynie słusznego Santo Subito. (;-) W końcu jego poprzednicy o takich zmianach nie myśleli nawet w najgłębszych snach.
A synod już blisko...
Komantarz zaiste powalający... (;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Często czytane