szeroko

test1

"Ojcze Nasz"- wersja humanistyczna



Poszukując jak zwykle nowych, inspirujących tekstów do liturgicznego wykorzystania natknąłem się na alternatywny 'przekład' (a właściwie bardzo daleko idącą parafrazę) 'Ojcze Nasz' w duchu religijnego humanizmu. Jej autorem jest teolog Erik Jan Tillema, sekretarz programowy Stowarzyszenia Liberalnych/Wolnomyślicielskich Protestantów, które od końca ubiegłego wieku skupia zwolenników religii liberalnej należących wówczas do Holenderskiego Kościoła Reformowanego, a obecnie do Protestanckiego Kościoła Holandii (pierwotnie nazywało się Stowarzyszeniem Liberalnych/Wolnomyślicielskich Reformowanych). Do Stowarzyszenia należą zarówno członkowie indywidualni jak całe kongregacje. Przeciwstawia się ono wszelkim formom 'dyscypliny doktrynalnej' w Kościele i lansuje wizje Kościoła, w którym jest miejsce na WSZELKIE prądy i nurty duchowe i teologiczne. Współpracuje z innymi wspólnotami i organizacjami o charakterze liberalno-religijnym, nierzadko tworząc z nimi wspólne formy organizacyjne (np. federacje zborów czy nawet wspólne kongregacje).
A oto tekst, który wydał mi się na tyle fajny, że postanowiłem go jutro wykorzystać na nabożeństwie:

Człowiek i współczłowiek
Złączeni ze sobą,
Wzmocnieni przez siebie
Obyśmy poświęcali sobie uwagę
Obyśmy wyciągali ku sobie pomocną dłoń
I w ten sposób byli braćmi i siostrami

Obyśmy żyli tak jak to ukazano w starych opowieściach
Zainspirowani tym co nas przewyższa
Lecz jednocześnie ponosząc odpowiedzialność za nasze własne czyny

Pracując nad Niebem na ziemi
Gdzie nikt nie jest nieznany
Niech to będzie celem naszego istnienia
Amen



Poszukujac jak zwykle nowych, inspirujacych tekstow do liturgicznego wykorzystania natknalem sie na alternatywny '...
Posted by Jarek Kubacki on Saturday, July 20, 2019

Jarosław Kubacki urodził się w 1971 r. w Łodzi. Studiował teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Uniwersytecie Kościołów Reformowanych w Kampen (Holandia), a następnie w seminariach teologicznych związanych z Uniwersytetami w Lejdzie i Utrechcie oraz psychoterapię i medycynę naturalną w Akademii Sorag. Po kilkuletniej asystenturze na wydziale teologicznym Uniwersytetu Lejdejskiego postanowił poświecić się duszpasterstwu: najpierw we wspólnotach ekumenicznych, a następnie w różnych strukturach kościelnych. Obecnie jest pastorem Zjednoczonego Zboru Mennonickiego w Beverwijk kolo Amsterdamu, a jednocześnie kapelanem w domach opieki w Zoetermeer kolo Hagi. Funkcje kapelana spełnia w imieniu stowarzyszenia Vrijzinnigen Nederland, skupiajacego zwolenników religii liberalnej wywodzących się z różnych tradycji wyznaniowych i religijnych. Uważa się za religijnego humanistę zainspirowanego opowieścią Jezusa z Nazaretu.

Od kilkunastu lat jest aktywny również w holenderskiej polityce: najpierw w socjaldemokratycznej Partii Pracy, następnie w Zielonej Lewicy. Był członkiem think tanku ‘Socjalizm i Światopogląd’ oraz platformy religijnej w ramach GroenLinks ‘De Linker Wang’ (‘Lewy Policzek’) oraz członkiem redakcji kwartalnika pod tym samym tytułem, a także belgijskiego think tanku ‘Liberales’. Współpracował również z jedną z ostatnich aktywnych holenderskich komun: lejdejska ‘Eurodusnie’, w której współprowadził ‘sklep bez pieniędzy’ oraz zajmował się archiwizowaniem materiałów z historii radykalnej myśli i praktyki lewicowej. Ideowo bliski liberalnemu socjalizmowi o ‘zielonym’ zabarwieniu.  W latach 1998-2008 był aktywnym holenderskim wolnomularzem związanym najpierw z Wielkim Wschodem Holandii, a następnie z Le Droit Humain i Holenderską Wielką Lożą Masonerii Mieszanej. Obecnie nie uprawia Sztuki Królewskiej w sposób czynny. Zainteresowania: zachodnia ezoteryka, kabała, rożokrzyż, martynizm, antropozofia, teozofia. Miłośnik ikon, średniowiecznych katedr (ale i małych drewnianych cerkiewek – np. na Sądecczyźnie), amerykańskiego transcendentalizmu i dobrych książek biograficznych.