szeroko

test1

Bracia Polscy i mennonici


Holenderscy mennonici z sympatią odnosili się do Braci Polskich.Chociaż akceptowali doktrynę Trójcy św., tak jak Bracia Polscy podkreślali kluczowe znaczenie wolnej woli oraz etyki w postępowaniu człowieka. Odrzucali chrzest dzieci, a ich podejście do problemów społecznych (np. czy należy brać udział w wojnach, dzierżyć urzędy publiczne itp.) był zbliżony do radykalnego społecznie i politycznie odłamu socynian. Grupa mennonicka istniała także w Polsce, w pobliżu Gdańska i Elbląga. Na początku XVII w. socynianie próbowali nawiązać z nimi ściślejszy kontakt, a nawet dążyli do zbliżenia, jednakże ostatecznie obie strony wycofały się z tych prób (Z.Ogonowski "Socynianizm").

Dzisiaj ich zasady religijne są bliskie chrześcijańskiemu unitaryzmowi, a różnice teologiczne wobec otwartości, liberalizmowi i mennonitów i unitarian znacznie mniej istotne.
Praktycznie zaś łączy nas Jarek Kubacki , który UU w Polsce przybliża nurt chrześcijański , a mennonitów w Holandii otwiera na wartości innych religii. Polecamy rzut oka na wartości mennoickiego zboru w IJmond w północnej Holandii (przetłumaczone przez Jarka) i miłą refleksję, że więcej nas łączy niż dzieli. Nasi duchowni przodkowie w XVII w. czuli to samo, zabrakło im jednak Jarka Kubackiego do utrzymania bliższej współpracy. ;-)