szeroko

test1

Prawosławny papież Afryki z pielgrzymką w Polsce

Tymczasem kraj nad Wisłą odwiedził kolejny już papież- tym razem afrykańsko-prawosławny... 😃

Prawosławny patriarchat aleksandryjski – jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie trzeci po Rzymie i Konstantynopolu. Przed ustanowieniem patriarchatu w Konstantynopolu zajmował drugie miejsce, po Rzymie, a przed Antiochią. Historia Kościoła w Aleksandrii sięga czasów apostoła i ewangelisty Marka, który ewangelizował w Egipcie, zakładając pierwsze w Afryce biskupstwo.

Oficjalny tytuł papieża-patriarchy aleksandryjskiego brzmi: Wielce Bosko Błogosławiony Papież i Patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii, Libii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całej Afryki, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Trzynasty Apostoł i Sędzia Świata.

W starożytności chrześcijańskiej, Aleksandria była niezwykle silnym centrum monastycznym i teologicznym, a powstała tam Aleksandryjska Szkoła Teologiczna wywierała wielki wpływ na cały chrześcijański świat. Obecnym papieżem jest Teodor II, który jest zarazem 116 patriarchą Kościoła aleksandryjskiego.


null

null

19 września 2018 roku rozpoczęła się wizyta Papieża i Patriarchy Aleksandrii i całej Afryki Teodora II w Polsce. Delegacja Patriarchatu Aleksandryjskiego przybyła do Polski na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i odwiedzi – oprócz warszawskich ośrodków prawosławnych – także Podlasie i Lubelszczyznę.