czwartek, 27 września 2018

Prawosławny papież Afryki z pielgrzymką w Polsce

Tymczasem kraj nad Wisłą odwiedził kolejny już papież- tym razem afrykańsko-prawosławny... 😃

Prawosławny patriarchat aleksandryjski – jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie trzeci po Rzymie i Konstantynopolu. Przed ustanowieniem patriarchatu w Konstantynopolu zajmował drugie miejsce, po Rzymie, a przed Antiochią. Historia Kościoła w Aleksandrii sięga czasów apostoła i ewangelisty Marka, który ewangelizował w Egipcie, zakładając pierwsze w Afryce biskupstwo.

Oficjalny tytuł papieża-patriarchy aleksandryjskiego brzmi: Wielce Bosko Błogosławiony Papież i Patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii, Libii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całej Afryki, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Trzynasty Apostoł i Sędzia Świata.

W starożytności chrześcijańskiej, Aleksandria była niezwykle silnym centrum monastycznym i teologicznym, a powstała tam Aleksandryjska Szkoła Teologiczna wywierała wielki wpływ na cały chrześcijański świat. Obecnym papieżem jest Teodor II, który jest zarazem 116 patriarchą Kościoła aleksandryjskiego.


null

null

19 września 2018 roku rozpoczęła się wizyta Papieża i Patriarchy Aleksandrii i całej Afryki Teodora II w Polsce. Delegacja Patriarchatu Aleksandryjskiego przybyła do Polski na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i odwiedzi – oprócz warszawskich ośrodków prawosławnych – także Podlasie i Lubelszczyznę.


Przed Boską Liturgią w Bielsku Podlaskim mającą wymiar historyczny, której przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Teodor II, Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki. Jego Eminencji towarzyszyli Jego Ekscelencja metropolita Nubii Sawa oraz archimandryta Sylwester. Gościowi zagranicznemu asystowali nasi arcybiskupi i biskupi – Lubelski i Chełmski Abel, Przemyski i Gorlicki Paisjusz, Bielski Grzegorz, Hajnowski Paweł i Siemiatycki Warsonofiusz na czele ze Zwierzchnikiem naszej Cerkwi Jego Eminencją Metropolitą Sawą. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz. Na początku Hierarchów przywitali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego...Boska Liturgia celebrowana przez Papieża i Patriarchę Aleksandrii i całej Afryki Teodora II.
XXVI Rocznica przeniesienia relikwii św. męcz. Gabriela z Grodna do Białegostoku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz