szeroko

test1

Nazwa dla polskiej gwiazdy i planety

Wybieramy oficjalną polską propozycję nazwy jaką powinna otrzymać planeta BD+14 4599 b (ZOBACZ położenie) i jej gwiazda. Widoczna jest w gwiazdozbiorze Pegaza. Odkrywcami planety są polscy astronomowie.Jest to część globalnego konkursu prowadzonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), w ramach którego wszystkie kraje otrzymały prawo nazwania planet (każdy po jednej).

Czas na głosowanie upływa 31 października. Wyniki konkursu zostaną podane dopiero w grudniu 2019 roku.






CIEKAWOSTKA
Pomimo wszechobecnej indoktrynacji kościelnej obecnej w tym kraju, pośród poniższych propozycji napewno nie znajdziemy ani jednej odwołującej się tzw. katolickich wartości "całego społeczeństwa polskiego" i tu wcale śmiać się nie wypada, gdyż już ongiś padła całkiem poważna propozycja schrystianizowania nazw ciał niebieskich, która jednak nie doszła do skutku (przeczytaj TUTAJ).

Co najciekawsze, wśród propozycji odnajdziemy imiona dwóch bogów pogańskich.



Poniższa lista to pary nazw dla gwiazdy i planety (pierwsza nazwa w parze dotyczy gwiazdy, a druga planety).


Geralt oraz Ciri – postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Literatura ta jest obecna w polskiej kulturze już od około 30 lat, przeniknęła m.in. do gier komputerowych, a także do filmów.

Jantar i Wolin – te nazwy mają związek z polskim wybrzeżem Bałtyku. Jantar jest dawnym określeniem bursztynu, z kolei Wolin to polska wyspa na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Piast i Lech – Postacie z legend o początkach państwa polskiego. Piast to postać od której, według legendy, wywodzi się pierwsza polska dynastia rządząca krajem (sam Piast nie był władcą). Lech z kolei znany jest z legendy o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy założyli sąsiadujące kraje.

Polon i Rad – są to nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.

Solaris i Pirx – tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema, polskiego pisarza science-fiction, którego twórczość znana jest na całym świecie.

Swarog i Weles – Swarog (inna wersja: Swaróg) był bóstwem słowiańskim, bogiem nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła kupców i bogactwa.

Twardowski i Boruta – Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend. W niektórych wersjach opowieści ostatecznie znalazł się na Księżycu. Fabuła historii Twardowskiego związana jest z podpisaniem przez niego cyrografu z diabłem, stąd drugą nazwą w parze jest imię polskiego diabła z zamku w Łęczycy.


Zagłosować można na poniższej stronie:

https://www.iau100.pl/planety/wybierz


Nasza redakcja, po bardzo krótkim namyśle, postanowiła pójść na całość i wybrała ostatnią propozycję. 👍👍👍

🔻🔻🔻

Oto umaryjniona propozycja, która z całą pewnością ucieszyłaby wielu ultrakatolickich mieszkańców kraju nad Wisłą, a najbardziej słuchaczy/wyznawców toruńskiej rozgłośni. Gwiazda wokół której krąży najpewniej nazwana zostałaby Jezus lub Santo Subito (lub nawet sam O. Dyrektor?)???




A teraz pewnikiem środowiska okołokościelne znów będą narzekać, jak to polscy katolicy, i ich wiara, dyskryminowani są i prześladowani w całym kosmosie, a przynajmniej w naszej galaktyce... 😄