Jak wystąpić z Kościoła katolickiego- ulotkaWarto skorzystać z okazji, aby pobrać odpis aktu chrztu.

👉Po co nam on? Proboszcz potwierdzający Wasze odejście musi odnaleźć wpis o Waszym chrzcie w aktach. Te akta mają swój numer.

👉Czy muszę podać powód? Zasadniczo nie ma takiego obowiązku, ale nie ma też co się kryć albo kłamać. Parafia nie może odmówić Wam odpisu Waszych danych. W razie problemów - natychmiast zgłaszajcie skargę.

👉Co z "cołaską"? Odwaga ma swoje plusy - kiedy powiecie, że bierzecie odpis, aby odejść z KRK, raczej nikt was nie poprosi o datek na parafię 😈
Jeśli traficie na wyjątkowo nachalną obsługę, proponuję poprosić o cennik i paragon - to zazwyczaj kończy dyskusję.

👉Czy wypisywać się od razu w parafii chrztu? To rozwiązanie ma zaletę - nie trzeba osobno załatwiać odpisu i wszystkie dane są na miejscu. Ma jednak także wady - jeśli Wasza parafia chrztu jest daleko od miejsca zamieszkania, dalsza komunikacja może być upierdliwa. Proporcjonalnie - najwięcej czasu zajmuje potem przypominanie się, aby parafia odesłała Wam potwierdzenie Waszego odejścia.
👉Osobiście - doradzam wziąć odpis i wypisać się w parafii najbliższej miejsca zamieszkania, bo to właśnie tam będziecie się dopominać o informację zwrotną dotyczącą statusu Waszej sprawy. Ale oczywiście oba rozwiązania są możliwe i skutkują.
👉Nie musisz być zameldowany/a w parafii, w której występujesz. Możesz przebywać tam czasowo. Adres nie zmusi się zgadzać z dowodem (jeśli masz jeszcze adres w dowodzie). Nikt nie będzie od Was wymagać potwierdzenia zameldowania ani prawa do lokalu. Chodzi tylko o podanie adresu do korespondencji.
👉Polecam sprawdzić sobie online godziny otwarcia kancelarii i zapisać telefon kontaktowy.

👉Zrób od razu kopię odpisu - oryginał dołączasz do oświadczenia. W razie gdyby "zaginęło", wyślij po prostu kserokopie wszystkiego jeszcze raz.

👉Korespondencję listowną wysyłaj za potwierdzeniem odbioru. Jeśli dajesz papier do ręki w kancelarii, poproś o potwierdzenie odbioru na kopii, którą weźmiesz do domu.

 🤺Twoje wysiłki powinno zwieńczyć oficjalne potwierdzenie naniesione na nowy odpis aktu chrztu, tak jak w załączeniu

Katarzyna Knapik‎  Narodowa Apostazja

Komentarze