List otwarty ludowych kapłanów mariawickich


Kapłaństwo ludowe – forma posługi kapłańskiej, sprawowana przez wiernych świeckich w Kościele Katolickim Mariawitów w RP.

Kapłaństwo duchownych zostało zniesione w Kościele Mariawitów 2 sierpnia 1930. Przyjęto wówczas zasadę, że wszystkie sakramenty mogą być sprawowane bez udziału duchownych, bo mogą je sprawować wierni świeccy, albo sam Jezus Chrystus.

Ta zmiana, a także inne reformy wprowadzane przez arcybiskupa Jana Marię Michała Kowalskiego, doprowadziły w 1935 do rozłamu w mariawityzmie na Kościół Starokatolicki Mariawitów, nieuznający kapłaństwa ludowego, oraz Kościół Katolicki Mariawitów, utrzymujący tę i inne reformy abpa Kowalskiego. W Kościele Katolickim Mariawitów, mimo zniesienia stanu duchownych, są nadal biskupki i kapłanki, które pracują służebnie w Kościele, umacniając kapłaństwo ludowe. Postanowiono również znieść tytuły duchownych i formy rozkazywania.List otwarty kapłaństwa ludowego przeciwko znieważaniu autorytetu i świętości naszej Założycielki Komentarz do wywiadu...
Posted by Kościół Katolicki Mariawitów on Thursday, October 17, 2019
Link do artykułu:
Heretyczki czy mistyczki. Kim są kobiety, które rozmawiały z Jezusem
PLUS.DZIENNIKPOLSKI24.PL
Heretyczki czy mistyczki. Kim są kobiety, które rozmawiały z…
Heretyczki czy mistyczki. Kim są kobiety, które rozmawiały z Jezusem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Często czytane