Posty

Wyświetlanie postów z sierpień, 2020

Ofiary nadużyć seksualnych w Kościele

Obraz
Skądinąd. Podcast Tomasza Stawiszyńskiego ·  W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy Artura Nowaka, prawnika od lat reprezentującego ofiary nadużyć seksualnych w Kościele katolickim, autora wielu książek poświęconych patologiom polskiego katolicyzmu, w tym m.in. rozmowy-rzeki z prof. Stanisławem Obirkiem „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła” (wyd. Agora, 2020), współpracownika braci Tomasza i Marka Sekielskich.  

Przed kim/czym katolik musi klękać?

Obraz
Oddawanie czci hostii, czyli przed kim/czym katolik musi klękać...   

Polska duma - czym chwalić się na świecie?

Obraz
Polish pride. Czym Polska powinna chwalić się na całym świecie? Oto kilkanaście wybranych przykładów spośród wielu innych.  

Rozdział Kościoła od państwa. Krótkie uzasadnienie.

Obraz
Rozdział Kościoła od państwa. Rozmowa prof. Jarosława Płuciennika z prof. Tadeuszem J. Zielińskim , dr hab. nauk prawnych, oraz profesorem teologii chrześcijańskiej na ChAT, prorektorem tej uczelni i prof. dr hab. Pawłem Łukowem z Uniwersytetu Warszawskiego na temat nowej książki pt. Rozdział Kościoła od państwa. Krótkie uzasadnienie, Wydawnictwo Semper, Warszawa 2020. Rozmowa przeprowadzona i opublikowana w dniu premiery 16 maja 2020.  

Jak zabezpieczano się przed wampirami?

Obraz
Sposobem zabezpieczenia się przed wampirem wstającym nocą z grobu był sierp położony na gardle nieboszczyka...   

Rytuały wprowadzenia do wspólnoty hellenistycznej

Obraz
Życie religijne Starożytnych toczyło się w różnych wspólnotach: począwszy od domostwa, przez wspólnoty pośrednie jak fratrie czy demy (w Atenach, od reformy Kleistenesa ok. 510 r. BCE) a skończywszy na polis, czyli społeczności wszystkich obywateli. 

Ślub kościelny z ateistą lub innowiercą

Obraz
Ślub takowy nazywany jest jednostronnym i jest to wciąż mało popularna opcja, a warto o niej wiedzieć, chociaż śluby kościelne są coraz mniej popularne w kraju nad Wisła. Dzięki takiemu rozwiązaniu np. osoba niewierząca lub wyznawca innej religii, nie rezygnując ze swoich przekonań, może wziąć ślub w kościele z katolikiem/czką.