szeroko

test1

Kim są Unitarianie?





Obecna grupa spotykająca się on-line oraz w Warszawie przy ul. Andersa jest bezpośrednią kontynuacją Kościoła Unitariańskiego założonego przed II wojną. Chociaż Kościół przyjmował różne formy prawne albo schodził do podziemia (jak w czasie II wojny czy przez pewien czas w PRLu)  to poprzez swoich członków zapewnione było trwanie i przekazywanie dorobku następnym pokoleniom. 


W CO WIERZĄ UNITARIANIE-
UNIWERSALIŚCI

1. Wierzymy w wolność religii. Każdy człowiek ma prawo do własnej religii i wyrażania otwarcie swych poglądów religijnych oraz swobodnego wypowiadania się w kwestiach wiary bez obaw przed potępieniem i prześladowaniem.

2. Wierzymy w równouprawnienie różnych religii. Wszystkie religie, niezależnie od czasu, w którym powstawały i kultur, do których należą, posiadają wartości nie tylko dla swych wyznawców, ale również dla wszystkich chcących je zrozumieć.

3. Wierzymy w autorytet ludzkiego rozumu i sumienia. Najwyższym
sędzią w sprawach religii nie są dogmaty ani duchowni Kościołów, ale indywidualny wybór i postawa człowieka.

4. Wierzymy w nieustające poszukiwanie Prawdy. Jeżeli rozum i serce są w pełni wolne i otwarte, człowiek może dokonać niezliczonej ilości cennych i wspaniałych odkryć.

5. Wierzymy w jedność doświadczenia. Nie ma zasadniczego konfliktu między wiarą a nauką, między sacrum a profanum, ponieważ wszystkie one mają swoje źródło w tej samej rzeczywistości Wszechświata.

6. Wierzymy w wartość i godność każdego człowieka. Wszyscy ludzie mają równe prawa do życia, wolności i sprawiedliwości. Życie każdego człowieka jest ważniejsze od jakiejkolwiek ideologii czy filozofii.

7. Wierzymy w etyczną wartość religii. Naturalnym rezultatem dobrej
wiary są dobre uczynki i zaangażowanie w pracę dla innych.

8. Wierzymy w sprawczą siłę miłości. Podstawowym prawem wspólnoty ludzkiej jest prawo miłości, które dba o dobro innych, nigdy nikogo nie rani i niczego nie niszczy.

9. Wierzymy w demokrację; w jawność życia publicznego, w wolne wybory, prawo do krytyki i samorządności.

10. Wierzymy w znaczenie wspólnot religijnych. Pozwalają one ich członkom na dzielenie się doświadczeniami oraz wzajemne wsparcie i pomoc.




Dlaczego Unitarianie Uniwersaliści Polska?

Jest to wspólnota panreligijna*, nawiązująca do tradycji Braci Polskich**, oparta na przeświadczeniu o istnieniu jednej (zjednoczonej, unus), powszechnej (universal) wspólnoty ludzi takiej samej godności i prawa do życia bez przemocy i cierpienia.*** Spotkania wspólnot UU obejmują zazwyczaj elementy medytacji moderowanej przed ministra (różne typy medytacji połączone z czytaniem fragmentów Ksiąg Świętych tj. Tory, Biblii, Koranu, nauk mistrzów buddyjskich, joginicznych, konfucjańskich i in.), muzyki i dzielenia się doświadczeniem. UU posiadają własne ceremonie (kwiatów, ognia, wody).

*panreligijna: możesz do niej należeć jako ateista_tka, agnostyczka_tyk, chrześcijanin_ka, wyznawczyni_ca judaizmu, islamu, rodzimowierstwa itd; nie musisz porzucać swojej religii, by uczestniczyć w naszych ceremoniach, o ile szanujesz nadrzędne przesłanie o uniwersalnej godności wszystkich ludzi i jedności w wysiłku do urzeczywistnienia prawa każdego człowieka do życia bez przemocy i cierpienia. Można by ją również nazwać pan(a)religijną właśnie z względu na otwarcie na osoby nie-teistyczne. Nasze spotkania duchowe (medytacje) inspirowane są różnymi typami duchowości. To bardzo ważne, że miejsce u nas mają także nie-teiści i nie-teistki, osoby nie należące do żadnej religii, ale chcące budować swoją duchowość, rozumianą jako przestrzeń refleksji nad podstawowymi pytaniami egzystencjalnymi, przestrzeń poszukiwania równowagi duchowej w życiu codziennym, uważności i współczucia.

**Bracia Polscy: odłam ewangelicyzmu reformowanego (kalwinizmu) działający głównie w XVI wieku, który na terenie Polski stworzył prężną wspólnotę ze słynną Akademią w Rakowie. Nazywano ich „arianami” (niepoprawnie), ponieważ uważali, że Jezus nie był bogiem, tylko wielkim prorokiem. Ich cechą szczególną był egalitaryzm i walka o sprawiedliwość społeczną (jako pierwsi w Polsce uwalniali chłopów od pańszczyzny, kazania mogły głosić kobiety itp.). Byli pionierami religii liberalnej: opartej nie na dogmatach, lecz na wspólnym etosie. W Polsce nawiązujemy do tradycji Braci Polskich (socynianie, "arianie"), którzy proponowali chrześcijaństwo etyczne, a nie dogmatyczne, byli pierwszymi unitarianami polskimi.

***pierwotnie „unitarianizm” był poglądem antytrynitarnym: jest jeden bóg, a nie trzech „bogów” (ojciec, syn i duch). Jezus z Nazaretu był wielkim prorokiem głoszącym przede wszystkim przesłanie etyczne o miłości, równości i godności; natomiast „uniwersalizm” zaś był przekonaniem o tym, że wszyscy ludzie będą zbawieni. Z czasem w toku ewolucji UU wypracowali nowe znaczenie tych pojęć.

🔴Unitarianie_nki - unus: etyczne zjednoczenie ponad podziałami religijnymi z udziałem osób nie-religijnych.
🔴Uniwersaliści_listki - universalis: wszyscy ludzie zasługują na szacunek, życie w wolności od przemocy i ciernienia, a człowiek jest częścią ekosystemu, za dobrostan którego ponosi etyczną odpowiedzialność.

Jesteśmy wspólnotą inkluzywną, otwartą na osoby hetero- i nieheteroseksualne, cis- i transpłciowe, niebinarne itp. Homofobia, bifobia, transfobia, rasizm, antysemityzm, wszelkie przejawy nienawiści nawiązujące do płci, seksualności, rasy, etniczności, religijności i innych przesłanek są w naszej wspólnocie wykluczone.

Unitarianie Uniwersaliści nie oczekują, że wszyscy członkowie i członkinie ich społeczności będą mieli takie same przekonania na temat życia, dlatego nasze wspólnoty zapewniają możliwość uczenia się od ludzi o różnych światopoglądach, tradycjach religijnych czy duchowych. 

Każda wspólnota jest zarządzana przez komitet wyznaczony przez społeczność, który podejmuje decyzje wspierające jego sprawne funkcjonowanie i trwałość. Wspólnota może także wybrać swojego ministra (to odpowiednik pastora), posiadającego przygotowanie teologiczne/religioznawcze i praktyczne (w zakresie prowadzenia spotkań duchowych), może też wyznaczyć spośród siebie „świeckiego” celebransa. Unitarianie Uniwersaliści nie wierzą w to, że posługa ministra czyni go kimś szczególnym, „wywyższonym” ponad wspólnotę. Nie ma „święceń”, jest tylko powołanie do tej funkcji przez wspólnotę.  To po prostu służba wobec wspólnoty, której centrum stanowią spotkania duchowe. 

Kształt i styl tych spotkań jest różny w różnych wspólnotach, w zależności od ministra i specyfiki wspólnoty. Czasem będą to śpiewy, chwile uważności lub medytacji, czytania tekstów, poezja, muzyka czy przesłanie. Członkowie  i członkinie wspólnoty mają również możliwość dzielenia się ze społecznością tym, co dzieje się w ich życiu. A jeśli ktoś po prostu chce przyjść i posłuchać: także jest mile widziana_y. Obecnie spotkania duchowe ze względu na pandemię odbywają się w Internecie. 
Oczywiście bycie częścią wspólnoty Unitarian Uniwersalistów wykracza poza spotkania duchowe. Gromadzenie się razem w pomaga nam przeżywać nasze wartości przez resztę tygodnia. Te wartości, szczególna uniwersalistyczna etyka, to bardzo ważny element tożsamości naszych wspólnot. Wspieramy walkę o prawa człowieka: prawa kobiet, osób LGBTQ, imigrantów. Jesteśmy zaangażowanie, w miarę możliwości każdej wspólnoty, w pomoc socjalną, wspieramy programy pomocy wykluczonym ekonomicznie. Ważna jest dla nas sprawa zrównoważonego rozwoju, ekologii i klimatu. Każda osoba, która jest częścią naszej wspólnoty, przynosi wartości, które są dla niej ważne i dzieli się nimi. 


Nie tylko nasza grupa określa się jako „unitarianie” (chociaż to wspólnota nasza współpracuje z Międzynarodową Radą...
Posted by Unitarianie Uniwersaliści on Friday, July 10, 2020


Odpowiedzi na często zadawane pytania:

Poza internetem unitarianie spotykają się w Warszawie, w ramach świeckiego Towarzystwa Unitariańskiego im. Braci Polskich. Obecnie nie prowadzimy działalności religijnej, nie praktykujemy żadnych ceremonii. Spotykamy się na dyskusjach, prezentacjach poświęconych tematom unitariańskim, ale także historii, religioznawstwu i tematom społecznym.
Spotkania są otwarte dla wszystkich, a osoby szukające swojej duchowej drogi są u nas mile widziane, bez zobowiązań. Rozumiemy je dobrze, bo my też na ogół trafiliśmy do grupy po długich poszukiwaniach.
Unitarianizm jest bardzo szeroki- od liberalnych religii do ateistów. Łączy nas kultura i życzliwość dyskusji, bo spory zawsze dotyczą argumentów, a nie towarzyszy dyskusji.
Ponieważ nasza grupa obecnie nie praktykuje trudno określić, do jakiego nurtu UU jej najbliżej. Działający w latach 90tych Kościół Unitariański, którego członkowie są również w naszej grupie, pozostawał raczej w nurcie humanistycznym, odwołania do chrześcijaństwa większość widzi jako punkt wyjścia do rozważań, a nie jako ich uwieńczenie.
Grupa jest mała, ale liczymy na odnalezienie licznych sympatyków liberalnych religii, zwłaszcza w Polsce.




1. Po I wojnie udało się odtworzyć ruch unitariański. Głównym jego odnowicielem był Karol Grycz-Śmiłowski, który w 1936 r. wydawał unitariańskie pismo "Wolną Myśl Religijną". Wychodzące w latach 90-tych pismo unitariańskie "Wolna Myśl Religijna" znajdowało regularnie ponad tysiąc nabywców. Nasza warszawska grupa jest (pośrednio, w innej formie, ale jednak jest) kontynuacją tej pierwszej grupy po wojnie. Mamy też informację, ze w archiwum Lwa Tołstoja znaleziono list grupy polskich unitarian pisany do niego w 1910 r.


Wolna Myśl Religijna

2. Jesteśmy już w sieci UU poprzez organizację ICUU - International Council of Unitarians and Universalists, podtrzymujemy też kontakty bezpośrednie z kościołami w innych krajach np. z USA czy Niemiec.
3. Można się zdziwić, że czasem świadomość zagranicznych unitarian, a zwłaszcza duchownych, dotycząca unikalnego dziedzictwa Braci Polskich jest dużo większa niż w kraju. W 2014 grupa amerykańskich unitarian przyjechała do Polski w ramach pielgrzymki (study tour) przewodzonej przez byłego prezydenta UUA p. Johna Buehrensa. To nazwisko powinno być znane w każdej kongregacji w USA. Kontakty z Amerykanami zainteresowanymi zabytkami Braci Polskich trwają do dziś. Prowadzona jest strona Friends of the Polish Brethren , do której odwiedzenia zachęcamy. Oczywiście to bardzo mało, niewspółmiernie do naszej historii i bogactwa duchowego, które oferuje UU.  Historia polskiego unitarianizmu dopiero przed nami...😉 Pozdrawiamy serdecznie.




Towarzystwo Unitariańskie im. Braci Polskich zaprasza na otwarte spotkania KLUBU UNITARIAN, które obywają się w siedzibie Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Esperantystów w Warszawie, ul. Andersa 37 lok 59A (domofon 159)






Wyobraź sobie Kościół łączący mądrość chrześcijaństwa, buddyzmu, judaizmu...ale też nauki i poezji.
Wyobraź sobie Kościół, w którym kobiety i mężczyźni są sobie równi, a wszyscy niezależnie od swoich preferencji seksualnych serdecznie przyjmowani.
Wyobraź sobie Kościół, który nie poucza Cię, w co masz wierzyć, ale pomaga Ci odkrywać twoją własną duchowość.
Wyobraź sobie Kościół bez dogmatów i credo, ale pełnego tolerancji i życzliwości.
Po prostu- unitarianie uniwersaliści.





Grupy i strony polskich UU na Fb:

Unitarianie Uniwersaliści Polska
https://www.facebook.com/groups/1762667430725365/

Profil Unitarianie Uniwersaliści
https://www.facebook.com/profile.php?id=100014755055771

Unitarianie Uniwersaliści
https://www.facebook.com/groups/379606687921/


Unitarianie uniwersaliści nie chcą Cię nawracać. Chcemy z Tobą porozmawiać, zrozumieć Cię i powitać Cię takim, jakim...
Posted by Unitarianie Uniwersaliści on Thursday, March 21, 2019