Święto Pracy
Widoczne na zdjęciu tłumy to nie żadna manifestacja z czasów PRL, a warszawskie obchody 1 Maja z roku 1934.
"Takiego pochodu pierwszomajowego Warszawa nie widziała od 10 lat" - pisała następnego dnia prasa. Zorganizowana przez Polską Partię Socjalistyczną demonstracja zgromadziła ok. 30 tysięcy osób. Jak skrupulatnie wyliczono, w pochodzie szło 11 orkiestr i 83 poczty sztandarowe.
Na transparentach widniały hasła: "Precz z dyktaturą faszystowską", "Żądamy wliczenia nauki szkolnej w godziny pracy", "Cześć bohaterom rewolucji austriackiej", "Żądamy społecznej gospodarki planowej", "Żądamy tanich i zdrowych mieszkań", "Niech żyje republika socjalistyczna". Po raz pierwszy podczas demonstracji pierwszomajowej w Polsce widać też było na transparentach antyfaszystowski znak "trzech strzał".
Głównym mówcą był tego dnia lider PPS-u Tomasz Arciszewski, który podkreślał solidarność proletariatu całego świata w walce przeciwko faszyzmowi, dyktaturom, wojnie, bezrobociu, a w imię nowego, sprawiedliwego ustroju socjalistycznego: "Faszyzm nie przebiera w środkach, chce pokłócić klasę robotniczą. Wysuwa również w tym celu hasła antysemityzmu. Ale dzisiejsza manifestacja świadczy wyraźnie o solidarności klasy robotniczej. Na zgromadzeniach pierwszomajowych w całym kraju manifestujemy razem z towarzyszami Żydami, Niemcami i Ukraińcami".
"Dzień 1 Maja jest świętem nadziei i wiary w zwycięstwo Wolności, Demokracji i Socjalizmu. Nadzieję naszą czerpiemy z niespożytych sił narodu polskiego, z jego niezłomnej woli w walce o wolność. Czerpiemy ją również ze zwycięstw ludu pracującego w wielu wolnych krajach Europy, w których władzę objęły rządy reprezentujące wspólne nam cele i dążenia demokratycznego socjalizmu. Mamy niezłomną wiarę, że nadejdzie chwila zwycięstwa dla polskiego narodu i dla polskiej klasy robotniczej"
- Tomasz Arciszewski, premier rządu na uchodźstwie, 1 maja 1946 roku.
https://bit.ly/2XXdbnR
https://bit.ly/2UTcHNu
CZERWONY SZTANDAR
Pieśń nawiązuje do „Ody do młodości" Adama Mickiewicza i „Daremnych żalów" Adama Asnyka. Opublikowana została po raz pierwszy w Genewie w 1882 r.
Muzyka skomponowana jest na podstawie znanej francuskiej pieśni komunardów „Le Drapeau Rouge". Utwór śpiewano podczas demonstracji, strajków, skazańcy wykonywali ją przed śmiercią. Władze carskie zakazały wykonywania
i publikowania jej w Królestwie Polskim.
Słowa przetłumaczone zostały na 12 języków, m.in. na niemiecki przekładu dokonała Róża Luksemburg. Pieśń stała się oficjalnym hymnem Polskiej Partii Socjalistycznej.
Komentarze
Prześlij komentarz