Dawny zbór ariański w Kolosach

Do zboru prowadzi asfaltowa dróżka odchodząca od głównej drogi przez wieś w kierunku południowo-zachodnim. 

Zabytkowy zbór ariański z XVII w.
By Laska lacha - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link


Po przejechaniu około 250 m po jej prawej stronie zobaczymy niewielki parterowy budynek. Wzniesiony został z czerwonej cegły na planie zbliżonym do kwadratu. unitarianie.org

W jednoizbowym wnętrzu zachowało się sklepienie kolebkowe z lunetami. Nad portalem wejściowym zwraca uwagę tablica z herbem Śreniawa, datą 1654 oraz inicjałami KM R W K (lub R) S L. 

Kolosy Zbor herb.jpg
By Robert1982 - Praca własna, GFDL, Link

Wacław Urban w opracowaniu "Epizod reformacyjny" (Kraków 1988) podaje, że to późny zbór ariański rodziny Rupniowskich. Niektóre inne źródła podają, że mógł to być zbór kalwiński lub luterański, a nawet dwór obronny.

Faktem jest, że po upadku reformacji, podobnie jak większość pozostałych po niej obiektów, służył jako zwykły lamus dworski. Niedawno pokryty został dachem z blachy, który zastąpił zniszczony gontowy. Stoi wprawdzie opuszczony na uboczu, ale ma za sobą epizod na ekranie. "Zagrał" bowiem w filmie Stanisława Janickiego "Sąd nad Braćmi Polskimi" z 1984 roku.

Położenie: Kolosy, gm. Czarnocin, pow. kazimierski, woj. świętokrzyskie

Na podstawie:
http://roweremdocelu.blogspot.com/2015/06/zbor-arianski-w-kolosach.html


Nietuzinkowa wizyta miała miejsce w piątek 9 czerwca 2017 r.
Potomkowie Braci Polskich z różnych krajów świata ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, mniejszość węgierska z Rumunii oraz przedstawiciele warszawskiego Towarzystwa Unitarian odwiedzili Zbór Ariański w Kolosach, następnie Zbór w Cieszkowach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Często czytane