Watykańskie mistrzostwa świata w piłce nożnej

Puchar Clericus jest corocznym turniejem piłkarskim , w którym biorą udział drużyny z rzymskich kolegiów , które są seminariami Kościoła katolickiego w Rzymie . Podczas czwartego sezonu (2010 r.) W turnieju brało udział szesnaście szkół i grał w nich gracz z 65 krajów, przy czym większość pochodzi z Brazylii , Włoch , Meksyku i Stanów Zjednoczonych . [1] Gracze są zwykle seminarzystami studiującymi na księży rzymskokatolickich. Garstka graczy jest wyświęcona na kapłanów. Coroczny turniej organizowany jest przez Centro Sportivo Italiano (CSI) . Liga została założona w 2007 roku, a mecze w trzynastym sezonie rozpoczną się na początku 2019 roku.

Oficjalnie celem ligi jest "ożywienie tradycji sportu w społeczności chrześcijańskiej" [2] i nazwano ją "duchownym odpowiednikiem Pucharu Świata w piłce nożnej". [3] Innymi słowy istnieje po to, aby zapewnić miejsce przyjaznej rywalizacji sportowej pomiędzy tysiącami seminarzystów, reprezentujących prawie sto krajów, którzy studiują w Rzymie. Liga jest dziełem kardynała sekretarza stanu , Tarcisio Bertone , który jest niepoprawnym fanem piłki nożnej. [4] [5] Podczas gdy niektóre media prasowe zasugerowały, że Kościół ma nadzieję zaoferować markę piłkarską wolną od chuliganów futbolowych, rzeczywistość jest taka, że ​​gra na boisku jest intensywnie konkurencyjna. Drużyny, które regularnie walczą o osiem miejsc do pojedynku, są na boisku zaciekłymi rywalami.Konkurs ten miał swoje początki w 2003 r., Kiedy Jim Mulligan, seminarzysta z Pontifical Beda College, stworzył turniej nokautowy z udziałem ośmiu międzynarodowych drużyn z rzymskich seminariów seminaryjnych. Konkurs ten został nazwany THE ROME CUP. Pierwszy mecz w konkursie odbył się w maju 2003 r. Między Papieskim Beda College a The Venerable English College. (Został wygrany 5 - 2 przez English College.) Ks. Jim Mulligan jest teraz kapłanem w Archidiecezji Westminster w Londynie i kontynuuje swoją działalność sportową.


Clericus Cup on Twitter

Ecco le formazioni della finale #ClericusCup. Chi vincerà secondo voi tra North American Martyrs e Pontificio Collegio Urbano?

Liga podzielona jest na dwie strony lub dywizje: Division A i Division B. W 2009 r. Division A zawierał cztery krajowe seminaria ( Papieskie Kolegium Północnoamerykańskie , The Brazilian College , The French College , The Polish Institute) oraz dwie międzynarodowe uczelnie (San Paolo i Mater Ecclesiae ). Włoskie Kolegium Sant'Anselmo i wielonarodowy Uniwersytet Gregoriański zakończyły Wydział A.

W skład B wchodziły: Kolegium Meksykańskie, Papieskie Rzymskie Seminarium Duchowne , Urbanianum (które grają zawodników głównie z Afryki i Azji Wschodniej ), a także instytuty zakonne Augustinianum, Sedes Sapientiae , Redemptoris Mater i Guanelliani Internazionale ( Słudzy Miłosierdzia ). Dwie szkoły, Almo Collegio Capranica i Pio Latino połączyły się, tworząc zespół Almo-Pio.


Clericus Cup on Twitter

Entrano in campo le finaliste #ClericusCup North American Martyrs e Pontificio Collegio Urbano https://t.co/PtxcUS2pM6

Pomimo statusu amatorskiej ligi, przyciągnęła ona uwagę profesjonalnej społeczności piłkarskiej. Prezydent Związku Europejskich Związków Piłkarskich ( UEFA ) nazwał inaugurację Clericus Cup III (sezon 2009) "dowodem sukcesu" ligi.  W 2009 r. Główne włoskie gazety przedstawiły ligę jako nowość - w tym Corriere della Sera , Il Giornale , Corriere dello Sport i antyklerykalny La Repubblica. Rosyjska edycja Newsweeka odnotowała pozytywne wyniki w lidze, zauważając, że wielu piłkarzy i fanów "jest wierzących".  Film wideo przedstawiający gracza z zespołu Urbanium jest dostępny w Internecie. Voice of America donosiło o drodze North American College do gry o mistrzostwo w 2009 roku.


Clericus Cup on Twitter

È finita! North American Martyrs vince la #ClericusCup ai rigori superando 4-2 il Pontificio Collegio Urbano. Decisivo il gol del capitano Nyce https://t.co/gnFy5TCpNz

Relacje z mediów zwiększyły znaczenie ligi, której poziom stale się poprawia każdego roku.

Brytyjska prasa jest zafascynowana używaniem niebieskiej kartki podczas Pucharu, którą to jej reporterzy nazwali " koszem grzechu ".  Zamiast czerwonej i żółtej kartki niebieska kartka to 5-minutowa kara za niesportowe granie.

Źródło: Wikipedia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza