szeroko

test1

Powstała parafia polskokatolicka w Olkuszu


W niedzielę 16 lutego 2020r. rozpoczęło działalność duszpasterstwo Parafia Polskokatolicka pw. Nawrócenia Św. Pawła apostoła w Olkuszu. O godzinie 14 w sali klubu osiedlowego "Przyjaźń" przy ul. Legionów Polskich 14 odprawiano pierwszy raz nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego. W tym samym miejscu i o tej samej godzinie będą odbywać się także co niedzielne Msze Święte. Inne nabożeństwa odprawiane będą po ustaleniu odpowiadających wiernym godzin. Pogrzeby, wraz z Mszą Świętą, sprawowane będą zaś na Cmentarzu Komunalnym. "– Już od wielu lat bardzo dużo osób z Olkusza pytało o możliwość posługi w tym mieście. Sprawa dojrzewała we mnie oraz duszpasterzach z Bukowna już wiele lat. Teraz, gdy mamy jeszcze do pomocy księdza, który jest proboszczem w Krakowie, podjęliśmy wszelkie możliwe kroki, by spełnić oczekiwania wiernych z Olkusza - mówi ks. Tadeusz Budacz, proboszcz Parafii Polskokatolickiej p. w. św. Barbary w Krzykawie - Małobądzu" (za: https://przeglad.olkuski.pl/__trashed-11/).



Security Check Required

null



WIĘCEJ INFORMACJI

Kościół Polskokatolicki zwany również „Kościołem Narodowym” bierze swój początek od Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła założonego 14 marca 1897 roku przez ks. bp. Franciszka Hodura - Polaka z Żarek koło Chrzanowa - w Stanach Zjednoczonych A.P. w proteście przeciwko próbom wynaradawiania polskiej społeczności podejmowanym przez rzymskokatolickich biskupów pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego. Polonia była wówczas bezdusznie traktowana i krzywdzona przez hierarchów Rzymskich.

Szczególne cechy Kościoła Polskokatolickiego:

• Kościół Polskokatolicki należy do rodziny Kościołów Starokatolickich. Ta przynależność spowodowała przyjęcie prawd wiary i zasad moralności takich jakimi zostały ustalone przez ekumeniczne sobory niepodzielonego Kościoła pierwszego tysiąclecia. Dlatego też Kościół Polskokatolicki nie uznaje za obowiązujących watykańskich dekretów z 18 lipca 1870 roku o nieomylności i uniwersalnej jurysdykcji papieża, gdyż są one sprzeczne z wiarą starego Kościoła i burzą ustrój starokościelny. Nie przeszkadza to jednak w uznawaniu historycznego prymatu i przyznawaniu biskupowi Rzymu pierwszeństwa honorowego: uważa biskupa Rzymu za pierwszego wśród równych – primus inter pares. Kościół nie przyjął również jako obowiązujących w sumieniu tych nowych dogmatów, które ogłaszali „ex cathedra” biskupi Rzymu lub też, które były ustanawiane na soborach Kościoła Rzymskokatolickiego.

• Na IV Synodzie Powszechnym w roku 1921 zniesiony został przymusowy celibat duchownych, co uchroniło księży od męki sumienia i dało możliwość zakładania rodziny zgodnie z myślą Bożą wyrażoną u początków stworzenia człowieka.

• Obok spowiedzi usznej obowiązującej dzieci i młodzież, wprowadzono dla ogółu wiernych spowiedź powszechną przed ołtarzem.

• Małżeństwo uznane jest przez Kościół za związek nierozerwalny.
Jednakże, gdy ze słabości ludzkiej związek małżeński rozpadnie się, wówczas strona niewinna rozbicia może ubiegać się w Sądzie Kościelnym o zezwolenie na zawarcie ponownego ślubu.

• Cześć dla Najświętszej Maryi Panny oraz kult Świętych Pańskich, szczególnie świętych pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa, jest w Kościele zachowany, lecz z ustawicznym podkreślaniem umiaru, tak, by nie przysłonić tym aktów uwielbienia należnych Bogu i Jezusowi Chrystusowi.

• Kościół Polskokatolicki kierując się duchem Ewangelii, słowami i przykładem samego Jezusa Chrystusa, nie pozwala na jakiekolwiek zbyt swobodne traktowanie zasad moralności przez wiernych. Jednakże nigdy nie podejmował i nie podejmuje próby zastąpienia ludzkiej wolności i sumienia przez przepisy prawa tak, by w miejsce wolności wprowadzić nową, kościelną niewolę. Kościół uważa, że prawdziwe grzechy rodzą się przede wszystkim z samolubstwa i krańcowego egoizmu ludzkiego.

• Kościół Polskokatolicki nie odmawia nikomu ostatniej posługi, to jest chrześcijańskiego pogrzebu, niezależnie od wyznania, światopoglądu czy okoliczności w jakich śmierć nastąpiła.

Link do oficjalnej strony Kościoła Polskokatolickiego
www.polskokatolicki.pl

„W sprawach ważnych jedność ,
w wątpliwych wolność ,
we wszystkich miłość”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz