testu

Mormoński sakrament w domu i w zborze

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - Polska

W Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich każdy godny mężczyzna może i powinien być kapłanem. To daje możliwość, by sprawować obrzędy kapłańskie w domach, w rodzinach. Takim obrzędem jest sakrament, który normalnie sprawowany jest na niedzielnych nabożeństwach. Teraz, gdy że względów epidemiologicznych niedzielne nabożeństwa zostały odwołane, kapłani błogosławią chleb i wodę jako sakrament w swoich domach i wspólnie z bliskimi mogą uczestniczyć w tym obrzędzie upamiętniającym Jezusa Chrystusa.




W gminie warszawskiej dziś odbyło się 29 spotkań sakramentalnych, w których łącznie uczestniczyło 118 osób. A jak u Was wyglądała niedziela z "domowym sakramentem"?



Mormoni posiadają swe kaplice, w których gromadzą się w każdą niedzielę na nabożeństwa. Składają się na nie modlitwy, pieśni, kazania i wieczerza pańska. Diakon błogosławi i podaje wszystkim obecnym pokruszony chleb na talerzu oraz wodę w kielichu. Nauka o wieczerzy pańskiej nie nawiązuje do Nowego Testamentu, lecz do Księgi Mormona. 



 

Sposób sprawowania sakramentu w zborze 
Na spotkaniach sakramentalnych mormonów, sakrament jest przekazywany członkom zboru po błogosławieniu przez kapłana z kapłaństwa Aarona lub członka kapłaństwa Melchizedeka. Stół sakramentalny jest przygotowywany przed rozpoczęciem spotkania, zwykle przez nauczycieli, którzy umieszczają całe kromki chleba na tacach i napełniają małe pojedyncze kubki wodą, które również są trzymane na tacach. Tace na chleb i wodę są następnie przykryte białą szmatką. Po wstępnych modlitwach, pracach administracyjnych i ogłoszeniach rozpoczyna się część sakramentalna nabożeństwa. Zwyczajowo kongregacja śpiewa hymn, gdy chleb jest odsłonięty i przygotowany. Zgromadzenie pozostaje w pozycji siedzącej, podczas gdy przedstawiciele kapłaństwa stoją i łamią chleb na kawałki wielkości kęsa. Łamanie chleba reprezentuje złamane ciało Chrystusa. Po podzieleniu chleba i zakończeniu hymnu kapłan klęka i odmawia modlitwę nad łamanym chlebem. Chleb przekazywany jest zborowi przez posiadaczy kapłaństwa, zwykle przez diakonów. Modlitwa nad chlebem znajduje się w Księdze Mormona oraz Nauki i Przymierza :


„O Boże, Ojcze Przedwieczny, prosimy Cię w imieniu Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, aby pobłogosławić i uświęcić ten chleb duszom wszystkich, którzy go spożywają; aby mogli jeść na pamiątkę ciała Twojego Syna i świadczę o tobie, Boże, Ojcze Przedwieczny, że są gotowi wziąć na siebie imię Twojego Syna i zawsze o nim pamiętać i przestrzegać Jego przykazań, które im [4] dał, aby zawsze mieli Jego Ducha, aby być z nimi. Amen. ” ( Księga Moroniego 4: 3, Nauki i Przymierza 20:77).


Po przekazaniu chleba zborowi, tace z chlebem kładzie się na stole i przykrywa białą szmatką. Tace z wodą są następnie odsłonięte, a nad wodą odmawiana jest modlitwa, następnie przekazuje się ją zborowi. Modlitwa nad wodą wskazuje, że woda reprezentuje przelaną krew Chrystusa:


„O Boże, Ojcze Przedwieczny, prosimy Cię, w imieniu Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, aby pobłogosławił i uświęcił tę [wodę]  duszom wszystkich, którzy ją piją, aby mogli to czynić w wspomnienie o krwi Syna waszego, która za nich została przelana, aby mogli tobie świadczyć, o Boże, Ojcze Przedwieczny, aby zawsze pamiętali o nim, aby mieli Jego Ducha, aby był z nimi. Amen ”. ( Księga Moroniego 5: 2, Nauki i Przymierza 20:79).


Po przekazaniu wody do zboru tace na wodę są przykryte tacami na chleb do końca nabożeństwa. Zwykle ci, którzy przygotowali chleb i wodę przed spotkaniem, są odpowiedzialni za ich usunięcie po spotkaniu. Resztki chleba i wody są wyrzucane. Święci w Dniach Ostatnich wierzą, że chleb i woda są symbolami, a nie faktycznym ciałem i krwią Chrystusa, dlatego wyrzucanie błogosławionego chleba i wody nie jest uważane za świętokradztwo.


Modlitwy sakramentalne różnią się od większości innych modlitw w Kościele mormońskim tym, że należy je odmawiać dosłownie. Jeśli osoba błogosławiąca sakrament popełni błąd i nie poprawi się, biskup lub prezydent oddziału zasygnalizuje, że modlitwa musi być powtarzana, dopóki nie zostanie poprawnie odmówiona.




Przyjmowanie sakramentu przez osoby niebędące członkami Kościoła i nieochrzczonych członków jest dozwolone (z wyjątkiem przypadków, gdy osoba została ekskomunikowana przez kościół), ale osoby nieochrzczone są uważane za nieposiadające części przymierza związanego z sakramentem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

25 grudnia - Narodzenie wielu bogów