szeroko

test1

Tęczowe nabożeństwo w Krakowie

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie
Nabożeństwo IDAHOBIT (International Day Against Homophobia, Biphobia
and Transphobia) odbywa się w naszej parafii od siedmiu lat i jest przygotowane we współpracy z Fundacją Wiara i Tęcza oraz wszystkimi, którym bliska jest troska o osoby LGBT i ich rodziny. Naszą modlitwą chcemy zwrócić uwagę na coraz częstsze przypadki łamania praw człowieka oraz inspirować do przeciwdziałania przejawom dyskryminacji.
Naszym chrześcijańskim zobowiązaniem jest konieczność zdecydowanego opowiedzenia się przeciw wszelkim formom przemocy i dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych oraz ich rodzin, zarówno w Kościele jak i społeczeństwie. Przykazanie Jezusa, aby kochać Boga i bliźniego jest podstawowym przesłaniem Nowego Testamentu (Mt 22,36-40). Jest to dla nas punkt odniesienia dla wszelkich biblijnych wskazań. W dniu  17 maja 1990 roku, Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualność z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Na pamiątkę tego wydarzenia, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (ang. IDAHOBIT), którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dyskryminację i przemoc, której doświadczają osoby LGBT. Kościół wierny przykazaniu Jezusa Zbawiciela jest pojednaną różnorodnością, w której każdy człowiek ma swój bezpieczny dom (Ga 3,28).

Kazanie wygłosił pastor Kazimierz Bem ( ur. w 1977 r.), doktor prawa, specjalizował się w prawie uchodźców, absolwent Yale. Pastor kalwiński, pracuje w First Church in Marlborough UCC w stanie Massachusetts.


Fundacja Wiara i Tęcza została zarejestrowana 17 sierpnia 2018 r., jednak jej korzenie sięgają okresu znacznie wcześniejszego. 7 listopada 2010 r. z inicjatywy Artura Kapturkiewicza (formalnie: Barbary Kapturkiewicz) oraz Agnieszki Wiciak powstała Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza”, która skupiała gejów, lesbijki, osoby biseksualne oraz transpłciowe, będące chrześcijanami. Grupa sformułowała Deklarację Programową, do której przesłania nawiązuje Fundacja.
Fundacja ma siedzibę w Warszawie. Obecnie grupy lokalne Wiary i Tęczy działają w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu i Poznaniu. Ponadto w Gdańsku, gdzie obecnie nie ma grupy, wyznaczona jest osoba do kontaktu dla wszystkich, którzy chcą uzyskać wsparcie lub dowiedzieć się czegoś o Wierze i Tęczy.
Celem strony jest zwiększenie dostępności informacji dla grupy. pierwotna strona grupy WIARA I TĘCZA jest tajna. można do niej dotrzeć po rozmowie/spotkaniu się z członkami grupy.
Zapewnienie przyjaznego środowiska polskim chrześcijanom LGBTQ, w którym mogą czuć się akceptowani całościowo, również ze swoją seksualnością, oraz mogą rozwijać swoją wiarę i życie duchowe.
Wspieranie i promowanie opartych na miłości związków jednopłciowych lub związków osób transpłciowych, jako źródła dobra dla tych, którzy je tworzą oraz ich szerszego otoczenia;
Wspieranie osób samotnych LGBTQ, zarówno tych, które poszukują życiowych partnerów, jak i tych które wybrały samotność jako osobiste powołanie;
Tworzenie grup wsparcia w różnych miejscowościach w Polsce.
Zapewnienie kontaktu mailowego, telefonicznego oraz pomocy w dojazdach na spotkania osobom, które mieszkają daleko od istniejących grup;
Zaproszenie do przyjaznego dialogu i wspólnego działania osób LGBTQ, które nie identyfikują się z religią chrześcijańską – także poszukujących lub niewierzących, które chcą rozmawiać o swoim światopoglądzie, sensie życia i problemach etycznych;
Udzielanie wsparcia rodzinom i bliskim osób LGBTQ;
Przekonywanie kościołów chrześcijańskich oraz polskiego społeczeństwa do pełnej akceptacji osób LGBTQ;
Współpraca z polskimi i zagranicznymi organizacjami o podobnym charakterze;
Działania charytatywne i edukacyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz